Информационный портал новостей

На зміну аварійним тепломережам в Україну прийдуть локальні модульні котельні – експерт

Проблема iз зношенiстю теплових мереж з кожним роком зростає в Україні, як снігова куля. Причина зрозуміла: брак коштів, які десятиліттями не виділялися в повному обсязі, і були достатні лише, для так званого «латання» дірок.

Проте, статистика, що стосується технічного стану теплових мереж показує, що в найближчі п’ять років велика частина об’єктів інфраструктури централізованого опалення швидше за все припинить своє існування.

За два минулі роки в Україні була безповоротно втрачена третина від загальної протяжності теплових мереж. За п’ять років ми втратили понад 6 тис. км. теплових магістралей в двотрубному обчисленні.

Якщо ще в 2013 році протяжність теплотрас в містах становила близько 27 тис. км. в двотрубному обчисленні, то вже на 1 січня 2018 року теплових мереж залишилося всього 20,8 тис.км.

Фахівці в області комунальної теплоенергетики впевнені, якщо не зупинити руйнування теплових мереж, то через 5-7 років централізоване теплопостачання може залишитися всього лише в кількох великих містах України, таких, як Харків, Одеса, Запоріжжя та Київ. Це в свою чергу призведе до посилення екологічних проблем.

У той-же час, на тлі масової «оптимізації» об’єктів комунальної інфраструктури, на перше місце виходять проекти подачі тепла в квартири, які не пов’язані з індивідуальним опаленням, довгими мережами, втратами тепла і мають крім невисокої ціни ще і великий термін служби і простоту в експлуатації. Такою паличкою-виручалочкою можуть стати сучасні модульні і дахові котельні, які виконані на базі блокового інноваційного обладнання, мають високу надійність і тривалий термін експлуатації.

З питанням, якими технічними характеристиками має володіти нове технологічне обладнання ми звернулися до експерта в області комунальної теплоенергетики, керівнику експертної групи з теплоенергетики Мінрегіону України, кандидату технічних наук Олександру Сігалу.

Олександр Ісаакович, що ми сьогодні в плані інновацій можемо протиставити заміні теплових мереж? 

Перше, що потрібно зробити, це не чекати, поки вся тепломережа прийде в стан непридатності. У звичайному випадку, коли немає грошей для ремонту, міська влада на місцях повинна шукати маловитратні шляхи виходу з ситуації. Найбільшi втрати, і відповідно, витрати на реконструкцію звичайно в магістральних теплових мережах.

У різних містах України втрати тепла в мережах сьогодні досягають 20% 30% 40%, а то і більше відсотків. Втрати на теплотрасах в Кропивницькому, наприклад, вже сьогодні перевищують 60%, що подвоює необхідний обсяг коштів, необхідних в опалювальний сезон на закупівлю газу.

При цьому врахуйте, що теплові мережі лежать на глибині 2,6-2,8 метрів. Можете собі уявити, яких зусиль і коштiв в масштабах міста потрібно одномоментно витратити, щоб кілометри теплових магістралей привести в порядок. Разом з тим, поряд з необхідністю перекладки теплотрас в зоні високої щільності забудови, доцільна установка квартальних і дахових котелень на будинках, віддалених від джерел теплопостачання. Установка таких котелень виправдовує себе, і дозволяє назавжди позбутися від щорічних багатомільйонних витрат, в тому числі що вимагають багатомільйонних витрат з бюджету.

Наскільки технічно і економічно доцільно встановлювати в модульні дахові котельні жаротрубні і конденсаційні котли з урахуванням їх невеликого терміну служби. 

Так, паспортний термін служби конденсаційних котлів в середньому становить трохи більше 10 років, а жаротрубних близько 20-ти. І, це з урахуванням, що обладнання буде грамотно експлуатуватися. У скрутних фінансових умовах тимчасово вирішувати питання теплопостачання за допомогою розширення установки дахових котелень, цілком припустиме явище. Знаходяться в даний час в експлуатації модульні котельні, в яких жаротрубні і конденсаційні котли недовговічні і вимагають чималих експлуатаційних витрат, щоб гарантувати, як мінімум, 25-30 років роботи опалювального обладнання.

Що робити мешканцям нових будинків, дахові котельні яких знаходяться у них на балансі, а котли в них не пропрацювавши і п’яти років, виходять з ладу? 

Забудовник під час будівництва намагається максимально здешевити вартість квадратного метра житла, і в пошуках економії скорочує вартість котельні, перекладаючи витрати на кінцевого споживача, тобто, на мешканця.

При будівництві котельні, багатотонний котел один раз піднімають на дах краном, і вважають, що він відповідно до паспорта, проживе близько 20 років, тобто, до наступного капітального ремонту даху. Що буде далі, після здачі будинку в експлуатацію, забудовника вже не цікавить.

У зв’язку з тим, що котел нерозбірний, його не можна ремонтувати в даховiй котельні і після закінчення терміну експлуатації? або виходу з ладу з іншої причини. Для демонтажу такого котла, його доводиться розрізати на частини.

На даху немає заводських умов для ремонту і наладки котла. У підсумку отримуємо низьку якість виконання робіт при дуже високій їх собівартості, яка лягає додатковим фінансовим тягарем на мешканців будинку.

Є й інші варіанти вирішення технічних проблем з експлуатацією дахових котелень. Замість жаротрубних часто забудовники встановлюють на даху конденсаційні котли. Їх як правило вистачає в середньому на 10 років експлуатації. Вони бувають, як секційні, які підлягають евакуації по частинам з даху, так і великі, з якими потім доводиться робити те ж саме, що і з жаротрубними.

Реальний їх термін експлуатації – 5-7 років, тому, що вони дуже схильні до електролітичної корозії. Якщо він зламався, його потрібно різати на металобрухт, і встановлювати якийсь секційний котел, який потім потрібно піднімати на дах вручну або лебідками, і там збирати.

Дахові котельні вимагають значного технічного обслуговування. Чи існують нові технології, які дозволяють ухилятися від великих витрат, пов’язаних із закінченням терміну експлуатації або поломками жаротрубних і конденсаційних котлів дахових котелень?

Крім дахових можна встановлювати квартальні котельні, тільки робити їх потрібно на підставі нових технологічних розробок, наприклад – гідронних котлів, які зібрані з чавуну, міді і нержавіючої сталі.

Під тиском в цих котлах працює мідь і чавун – два дуже корозійно стійких матеріали. Термін їх служби – близько 40 років.

Котел закріплений жорстко тільки по фронту і таким чином пристосований до теплових розширень, він позбавлений жорстких механічних напруг і забезпечує тим самим більший комфорт для мешканців верхніх поверхів через малий шум і вібрації. Гідронні котли, на відміну від інших типів котлів, більш стійкі до бруду в системі циркуляції, і дозволяють в разі засмічення, розкрити їх для прочищення.

У нас в Україні раніше були представлені аналогічні американські і канадські котли з атмосферними пальниками. Ці котли відомі з 1960-го року і успішно працюють до цих пір. Такі котли забезпечують невеликі викиди в атмосферу, і вимагають мінімального обслуговування.

Розширення ринку для таких котлів стало неможливим через їх низький ККД. Спалювати газ з ККД – 88%, при дозволеному в Україні мінімумі – 90%, а в Європі – 92%, економічно невигідно.

Тому, на зміну цим котлам і прийшла їх гідронна версія, обладнана сучасним дуйним пальником, який забезпечує мікро-смолоскипне спалювання газу. ККД такого пристрою – понад 92%.

Гідронні котли не потребують витратного сервісного обслуговування. Чиста екологія і високий ККД гідронних котлів дає їм перевагу перед жаротрубними котлами.

Уже 15 інженерних проектів, які були реалізовані в Одеській, Львівській, Миколаївській, Донецькій областях, отримали схвалення технічних фахівців Експертної ради при Мінрегіонбуді України. У найближчі десять років, більшість нових будинків, що будуються, будуть оснащуватися блок-модульними заводськими котельнями.

Владислав Кордiк

Мiсто-iнфраструктура

Материалы по теме:

Корпоратизація Енергоатома потребує розробки окремого спеціального закону
Проведення корпоратизації НАЕК «Енергоатом», що передбачено гарантійною угодою між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР), потребує розробки спеціального закону, який враховуватиме усі ...
Коммунальщикам не выгодно, чтобы украинцы экономили электроэнергию – эксперты
Лишь реальная цена на газ для коммунальщиков и осведомленность как экономить может сделать потребление украинских энергоресурсов эффективным. К такому выводу пришли украинские и международные ...
Служба Скорой помощи нуждается в интубации
Ситуация на сегодняшний день  складывается таким образом, что мы видим реальный, постепенный рейдерский захват службы скорой медицинской помощи в Украине. Об этом журналисту информационно-аналитического портала ...
Центральне опалення: зберегти – нема за що, а відмовитися – дорого
Ситуація з подальшим розвитком комунальної теплоенергетики в країні зайшла в глухий кут. Чи зберігати централізовану систему опалення або відмовлятися від неї - це з ...
У містах відбувається масовий розвал систем теплопостачання
Зараз відбувається масовий розвал систем теплопостачання в Україні. В Україні спостерігається масовий розвал системи теплопостачання міст. Причиною розвалу є відсутність єдиної ...
Переводчик – Translate
Архивы
No weather data found for [, , vertical]