Через низькі зарплати українські медики виїжджають за кордон, а дефіцит медпрацівників в Україні становить 42 тис. лікарів. Про це в інтерв’ю розповіла Лариса Конаровська, голова профспілок медичних працівників столиці. За її словами, дефіцит кваліфікованих кадрів середньої ланки в лікарнях і поліклініках відчувається ще більший – 100 тисяч медсестер.
«З кожним днем дефіцит медичних працівників у стаціонарах і поліклініках посилюється, тому що зарплата в мінусі, плюс проблеми з пенсіями, і перспективи неясні», – зазначила Лариса Конаровська.
Вона також додала, що через низькі зарплати багато медичних працівників звільняються, частина з них виїжджає за кордон.
«Раніше з України виїжджало 7000 дипломованих фахівців на рік. Зараз посилився відтік до Німеччини, де середньомісячна зарплата становить 3500 євро. В Австралії лікар середньої руки отримує 300 тис. австралійських доларів. Скрізь лікар – на висоті. В Америці люди в білих халатах за зарплатою стоять на другому місці після поліцейських», – зазначила голова профспілок медичних працівників столиці.
Вона підкреслила, що лікарів турбує і відсутність захисту від професійних захворювань.
«У нас щороку активною формою туберкульозу захворює 25 медиків плюс кожен шостий медик – носій антигена гепатиту. Положення дуже серйозне. Ми нікому не потрібні», – констатувала Лариса Конаровська.
Вона також розповіла, що реформи в українській системі охорони здоров’я повинні починатися з констатації того, що ми маємо.
«Потрібно привести в порядок до санітарних норм і правил ліжковий фонд. Хоча б у столиці. Ми ж після Акімової ще прийти в себе не можемо. Поділили поліклініки, відкрили нікому не потрібні амбулаторії в Києві, у той час, як забезпечення медикаментами зведено практично до нуля. Всі необхідні препарати за свій рахунок набувають родичі хворих. Все діагностичне обладнання переведено на комерційні рейки»,- підкреслила Лариса Конаровська.
Профспілковий лідер зазначила, що українська медицина з урахуванням сьогоднішніх реалій працює поза правовим полем.
«Попередній експеримент з так званими реформами закінчився 1 січня 2015 року. Експеримент – закінчився. А де, в якому правовому полі ми зараз працюємо, по яким законодавчим актам? Жоден старий наказ МОЗ не виконується. Що робити з наданням першої медичної допомоги, як привести в порядок поліклініки, які ми розділили на дві частини»,- підсумувала медпрацівник.
Вона також констатувала, що з відходом Олександра Омельченка з посади мера, в столиці не було збудовано жодної нової лікарні, жодної нової поліклініки.
«Пішов Омельченко і не було побудовано нічого. Він побудував Тодоровський Центр серця. Медикам давали квартири, лікарям і медсестрам – місця в гуртожитках. Черновецький потім приписав це все собі», – підсумувала Лариса Конаровська.
Владислав Кордік
«Місто-інфраструктура»