Ср. Июл 28th, 2021

ключи от квартиры в новостройкеЕксперт розповів, що зміниться в розрахунках при впровадженні електронної гривні.

Ринок нерухомості відображає ситуацію в економіці загалом, бо будівельна галузь є постачальником замовлень великої кількості підприємств різних напрямків діяльності і відповідно, розвиток будівництва сприяє розвитку всієї економіки, створюючи нові робочі місця і збільшуючи ВВП.

В Україні тривалий час спостерігається зниження цін на нерухомість і головні причини полягають в різкому зниженні купівельної спроможності населення та зменшенні привабливості інвестиційного клімату. Така ситуація зумовлена у певній мірі замороженим конфліктом на сході країни, а в основному усіма складовими  неефективного управління економікою, що ми спостерігаємо останнім часом.

При цьому, кількість будівництва нового житла зростає, що пояснює лише корупційну модель державного управління, коли значна частина бізнеса ведеться непрозоро. Так, за 9 місяців 2017 року в експлуатацію введено на 21,4% більше житла ніж в минулому році, а саме 84,4 тис квартир. Згідно розрахунків НБУ собівартість будівництва становить близько 12 тисяч гривень, а у 2018 році вона має зрости до 14 340 гривень за квадратний метр.

Неефективна система оподаткування і низька купівельна спроможність населення примушують знаходити обхідні шляхи при купівлі-продажі нерухомості і згідно даних рієлтерів, близько 60% вартості квартир занижується з метою оптимізації оподаткування. А якщо прямо казати, то це ухилення від сплати податків, які індивідуальні суб’єкти господарювання неспроможні сплачувати, що вже стало суспільною нормою і цілком звичайною ситуацією є остаточний розрахунок готівкою за нерухомість прямо в офисі нотаріуса.

Дана стаття не має на меті розв’язати проблеми корупційної моделі державного управління, що пов’язано з цілим комплексом задач для комплексного і ефективного реформування економіки.

Ми розглянемо лише одну можливість, яка сприятиме зменшенню доларизації економіки, прискоренню обігу грошей без інфляційної додаткової емісії і частковій заміні паперової готівки — це запровадження цифрових грошей, які за природою, всіма функціями, можливостями і характеристиками є аналогією готівки.

Це цифрові фіатні гроші, які мають випускатись Національним банком.

READ  Олександр Сігал: Чи вигідно встановлювати на будинках дахові котельні

В попередній статті ми визначили головну відмінність і характеристику цифрових фіатних грошей, які мають випускаютися НБУ – вони можуть обертатись поза межами комерційних банків, без будь яких посередників, тобто як готівка але у цифровій формі, з постійним доступом до розрахунків 24/7.

Все що зміниться — це форма розрахунків.  Замість обміну паперовими купюрами буде обмін цифровими повідомленнями. Ці повідомлення не можуть контролюватись центральним банком, як не може контролюватись передача готівки, але емісія, вилучення, правила обміну на безготівкові або паперові гроші, обмін на інші валюти так само контролюється НБУ і такий обмін виконується безперешкодно.

Для людей основною відмінністю буде форма гаманців — це не тільки мобільний телефон і різні засоби в інтернеті, а й апаратний гаманець, за допомогою якого можна передавати цифрову готівку без інтернету і мобільного зв’язку. Але таку передачу можна робити на невеликій відстані — до 1-го метра, тобто так само як і паперову готівку ви зможете передати цифрові гроші будь кому хто має відповідний гаманець при особистій зустрічі.

Тепер розглянемо як вплине впровадження ЦФГ на  ринок нерухомості.   Відповідь дуже проста — це надасть можливість значну кількість готівкових операцій по розрахункам за нерухомість перевести з готівкового обігу як у гривнях так і в доларах США у цифрові фіатні гроші, тому що набагато надійніше, безпечніше і зручніше.

Введення ЦФГ не вирішить проблем тінізації економіки, бо для цього потрібні комплексні реформи і не тільки у фінансовій системі, але майже в усіх напрямках суспільного життя, враховуючи реформування судової системи і системи оподаткування. Але без сумніву це надасть потужний економічний ефект.

Можемо зробити прості розрахунки. У 2017 році введено в експлуатацію 6, 889 мільйонів метрів житла, загальна  вартість якого складає більше 82 мільярдів гривень. Як ми вказали на початку, близько 60% розрахунків за нерухомість відбувається в готівці, згіднго інформації рієлтерів. Це означає, що сума тіньових готівкових розрахунків, як в доларах США так і в готівковій гривні сягає близько 50 млрд. грн.

READ  Відмінність цифрової готівки від звичайних електронних розрахунків

Заміщення частини цього обороту на цифрову гривню зменшить потребу у використанні готівкових доларів, що само по собі сприяє розвитку української економіки і збільшенню швидкості обертання грошей. При цьому, ми не вважаємо що збільшення обігу грошей спричинить зростання інфляції. Навпаки — це неемісійне наповнення грошима економіки, що сприяє саме економічному зростанню, а відповідно і підвищенню купівельної спроможності громадян та збільшенню надходжень до бюджету.

Головним питанням, наприклад для центрального банку Канади щодо впровадження ЦФГ,  є питання дозволяти їх анонімність чи ні. На наш погляд, для сьогоднішньої ситуації в Україні, при впровадженні ЦФГ треба зберегти анонімність, бо саме це надасть можливість досягти зазначеного економісного ефекту, шляхом зменшення використання паперової готівки і доларів США.

У будь якому разі, НБУ залишить ту саму ситуацію з контролем готівкових операцій у гривні, яка є на сьогодні, але суспільство отримає переваги додаткової зручності і безпеки операцій за допомогою цифрових грошей.

Позитивний економічний ефект буде мати місце і у разі залишення операцій з цифровими фіатними грошима під повним контролем НБУ, як це має місце зараз по операціями з “електронними грошима”, які відбуваються за допомогою платіжних систем. Такий контроль можна буде забезпечити лише по операціям пересилання цифрових грошей за допомогою інтернету. Звичайно, операції між електронними апаратними гаманцями в режимі офлайн можна буде робити так само анонімно як і готівкові операції.

Але, при відсутності анонімності в операціях з цифровою готівковою через інтернет (тобто, коли неважлива відстань на якій знаходяться платник і одержувач коштів) економічний ефект для зростання економіки буде значно меншим.

Тут треба обирати, або повний контроль за фінансовими операціями або більший економічний розвиток.

На наш погляд, засобом подолання корупції і тіназації економіки в Україні має бути не тотальний контроль за фінансовими операціями, а насамперед створення правових механізмів справжнього захисту інвестора.

READ  На интервенциях Нацбанка спекулянты обогатились на 3,5 млрд. грн

Люди і підприємства готові і бажають вести бізнес і розрахунки прозоро та чесно сплачувати подотки але коли ці податки обгрунтовані економічно і від держави суб’єкти господарювання отримують те що має надавати держава, згідно своїх функцій, як це відбувається у розвинених країнах.

До такої правової і ефективної економічної системи ми можемо наближатись поступово і потужним поштовхом може стати впровадження цифрової готівки яке у будь якому разі буде мати позитивний ефект.

Поки у світі є один успішний проект впровадження цифрової готівки — це  центральний банк Філіппін, за технологіїє компанії eCurrency, а найближчі  до такого рішення — це   центральні банки Канади, Швеції і Китаю.

Спеціально для інформаційно-аналітичного порталу “Місто-інфраструктура”

Керуючий партнер консалтингової компанії “Фінінсова студія”, к.е.н. Євген Невмержицький

Материалы по теме:

ДФС нагадує про сплату транспортного податку
Начальник Головного управління ДФС у Києві Людмила Демченко нагадала власникам автомобілів про необхідність сплати транспортного податку. За її словами, об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з ...
На интервенциях Нацбанка спекулянты обогатились на 3,5 млрд. грн
Нацбанку нужно немедленно вводить валютный коридор от 14 до 20 грн./долл. На каждом отдельном долларе интервенции Национального банка кто-то заработал одну гривну. Об этом во ...
На ремонте воинского мемориала в Севастополе «отмывали» деньги
В Севастополе проведён повторный капитальный ремонт памятника английским, французским и русским воинам, павшим в Инкерманском сражении 5 ноября 1854 г.. Расположенный на Суздальских высотах мемориал ...
Пошкоджені гривневі купюри з 2 січня можна здати в комерційні банки
Статус уповноважених для прийому пошкоджених купюр мають три банки - Ощадбанк, ПриватБанк і Райффайзен Банк Аваль З сьогоднішнього дня набула чинності постанова Національного банку про ...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *