Пн. Авг 2nd, 2021

У Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства оцінили загальний обсяг коштів для модернізації житла і систем тепло- і водопостачання в Україні у суму 46 млрд. євро (1,4 трлн. грн.).

Віце-прем’єр-міністр Геннадій Зубко заявив, що модернізація житла потребує 30 млрд євро, системи теплопостачання – 10 млрд євро, водопостачання – 6 млрд. євро.

Зубко висловив думку, що кошти на модернізацію в Україні є, але вони використовуються неефективно: «Щорічно ми витрачаємо більше 70 млрд грн на субсидії. Половина цих грошей йде в повітря».

Коментує член Спостережної ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук

Суму у 46 млрд. євро або 1,4 трлн. гривень, яку нарахували у Мінрегіонбуді, не можна вважати об’єктивною і достовірною Протягом останніх трьох років представники Мінрегіонбуду озвучували різні суми, які необхідні для модернізації системи житлово-комунального господарства. До того ж, величезні суми не підтверджені розрахунками та офіційними планами.

Із раніше підтверджених програм модернізації можна говорити лише про єдиний розроблений комплекс заходів у 2013 році щодо заміни зношених тепломереж, теплопунктів та інших об’єктів теплокомуненерго. Ця програма повинна була дозволити скоротити споживання газу підприємствами теплокомуненерго на 4 млрд. куб. м. Вартість цієї програми офіційно була розрахована на рівні 3 млрд. євро (у 2013 р. – 30 млрд. грн.). Цілісних державних програм утеплення житлового фонду та обладнання лічильниками тепла будинків на сьогодні немає.

Проте, навіть якщо відштовхуватися від публічних заяв Мінрегіонбуду протягом 2014-2017 рр., то утеплення житлового фонду потребує 1,5 млрд. євро (45 млрд. грн), а встановлення теплолічильників – 1 млрд. євро (30 млрд. грн).

«Для термомодернізації в цілому, з урахуванням того, що тільки багатоповерхівок в Україні понад 80 тис., необхідно 40-45 млрд грн», – заявляв заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Едуард Кругляк.

READ  Частка централізованого теплопостачання в Україні впала до 50%

Отже, сумарно для модернізації ЖКГ необхідно 5,5 млрд. євро (165 млрд. грн.), але не 46 млрд. євро. Скоріше за все, коли в уряді говорять про 46 млрд. євро, то мають не увазі не модернізацію ЖКГ, а взагалі сумарний ринок енергоефективності.

Зрештою, віце-прем’єр-міністр Геннадій Зубко раніше заявляв, що обсяг ринку енергоефективності України оцінюється приблизно у 40 млрд. дол., а річний обсяг інвестицій у цю сферу – 1,5 млрд. євро. Схожу цифру оприлюднювала і Міжнародна фінансова корпорація (IFC), яка оцінювала потребу в інвестиціях щодо підвищенню енергоефективності в житловому секторі України у межах 50 млрд. дол.

Тобто, мова йде не лише про необхідні кошти для модернізації системи ЖКГ, а про загальну суму, яку приватні або державні компанії можуть отримати від населення чи інших експлуатаційних організацій.

Власне, однією особливістю «інвестицій» в ЖКГ може стати система кредитування населення, а не безповоротне фінансування проектів енергоефективності з боку держави як це часто здійснюється у країнах Східної Європи. Саме таку позицію висловлював віце-прем’єр Зубко.

На жаль, заяву Мінрегіонбуду про необхідність інвестувати у модернізацію житла і систем тепло- і водопостачання в Україні суму 46 млрд. євро варто розцінювати як планову і цілеспрямовану політику уряду щодо скорочення програми субсидій на 2018-2020 рр. Під виглядом перенаправлення коштів у сферу модернізації ЖКГ відбудеться фактичне скорочення субсидій.

Якщо фактичне щорічне використання субсидій у 2018-2020 рр. очікується на рівні 90-110 млрд. грн, то нібито на модернізацію можуть скеровувати приблизно половину коштів – 40-60 млрд. грн.

Щоправда, реальність може виявитися іншою. І скорочення отримувачів субсидій не приведе до модернізації сфери ЖКГ. Отож, скорочувати отримувачів субсидій будуть під гаслами красивої модернізації за рахунок інвестицій. Щоправда, відповіді на питання, де візьмуться ці інвестиції – немає.

READ  Україна експортує ще мінімум 7 млн.тонн зернових

Безумовно, що енергоефективність – це одне із першочергових завдань для енергетики та ЖКГ України. Але програми енергоефективності повинні бути скоординовані із іншими планами уряду щодо «енергетичної незалежності» – особливо в частині позбавлення залежності від імпорту природного газу та вугілля. Інакше ми побачимо розпорошення коштів, штучне перетягування бюджетів і, як результат, успіху не буде досягнуто ні в одній із сфер.

Материалы по теме:

Останні потерпілі від Еліта-центру отримають компенсацію лише в 2068 році
На сьогоднішній день в Києві налічується близько 1200 з офіційних постраждалих (всього - 1800) від афери з діяльністю Еліта-центру, які продовжують домагатися правди і ...
Центральне опалення: зберегти – нема за що, а відмовитися – дорого
Ситуація з подальшим розвитком комунальної теплоенергетики в країні зайшла в глухий кут. Чи зберігати централізовану систему опалення або відмовлятися від неї - це з ...
У 98 містах України опалювальний сезон може не розпочатися
Населення 98 міст в Україні після старту опалювального сезону ризикує залишитися без тепла. Про це йдеться в повідомленні департаменту інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України». ...
Більшу частину тепломереж Ужгорода та Мукачева вже здано на металобрухт
На кінець 2015 року в містах України було безповоротно втрачено і знищено від 10% до 15% технологічного обладнання: котельних, тепломереж, водогонів, які мають пряме ...

от alex

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *