Вс. Фев 28th, 2021
  Александр Сигал

  У зв’язку з проведенням муніципальних виборів і великих витрат на організацію цього процесу засобів на модернізацію теплових мереж в 2020 році було витрачено ще менше, ніж зазвичай. 

  Як правило, щорічно цих коштів виділяється і так катастрофічно недостатньо – 63 комунальних підприємств теплокомуненерго (ТКЕ) мають критичні заборгованості перед Нафтогазом, і подача газу може бути припинена в будь-який момент в тому числі і в місті Києві. Про це в інтерв’ю інформаційно-аналітичному порталу “Місто-інфраструктура” розповів директор Інституту промислової екології, кандидат технічних наук Олександр Сігал. 

  Він уточнив, що ситуація для комунальних підприємств теплоенергетики в нинішньому році ускладнюється ще й тим, що монополісти в особі Нафтогазу більш жорстко стали вимагати виплати заборгованостей. Населення при цьому ризикує залишитися взимку без тепла.

  “Раніше комунальні господарства були в боргах, як у шовках, але не в кредитах. Кредити для підтримання тепломереж в робочому стані брали тільки в Києві і Харкові. Зараз-таки кредити для “латання” теплових мереж беруть у багатьох містах України. Поки в цих містах складається все добре, але потрібно розуміти, що взяті кредити доведеться і віддавати. А віддавати їх можна тільки за рахунок підвищення тарифів. Якщо сьогодні депутати не дають підвищити тариф, щоб його вистачало в тому числі на оплату відсотків по кредитах, то це не означає, що завтра вони-таки не змушені будуть підвищити тариф для погашення взятих на себе містом кредитних зобов’язань. Ми свідомо закладаємо вибухонебезпечну соціальну ситуацію, потрапивши в яку ми вже не зможемо нічого змінити “, – підкреслив експерт.

  Він також зазначив, що сьогодні тарифи у тепловиків залишаються на тому ж рівні, але при цьому коштів на модернізацію теплових мереж практично не залишається. Не піднімаючи тарифи ми підходимо до ситуації, коли вже найближчим часом не тільки ремонтувати обладнання, перекладати теплотраси, а й віддавати кредити містам буде нічим. А містам давно вже потрібен не “ямковий ремонт” теплотрас, а “велике будівництво”.

  “Більш-менш стерпно стан справ тільки в Харкові. Вони взяли в борг понад 300 млн. доларів кредит і вже три-чотири роки за рахунок цього перекладають свої тепломережі. У будь-якому випадку, вони щось роблять. У більш дрібних містах практично ніхто цим не займається через відсутність коштів. Напевно, краще вже потроху щорічно підвищувати тарифи, ніж робити це через кілька років і дуже різко. Левова частка в діючих на сьогодні тарифах на тепло (75-85%) становить ціна газу “, – уточнив Олександр Сігал.

  Він також зауважив, що Україна маючи можливість отримувати і продавати газ власного видобутку на опалення для населення за ціною близько ста доларів за тисячу кубометрів, встановлює тариф близько 300 доларів за 1 тис.м3 на підставі європейського хаба.

  “Якщо в Нафтогазі України хочуть продавати газ для опалення нашому населенню за ціною 300 доларів за 1000 м3 (близько 9 грн за м3), то прибуток в 200 доларів, все одно повинна за логікою бути перерахована до держбюджету і розподілена теплопостачальним організаціям і населенню в якості компенсації витрат на теплопостачання. Цього на жаль не відбувається і успішно виконується лише перша частина завдання – збір грошей у населення “, – підсумував експерт.

  Олександр Сігал також запропонував вихід із критичної ситуації.

  “Перше, що потрібно зробити сьогодні, щоб остаточно не зруйнувати систему централізованого теплопостачання в містах України, – це зафіксувати спеціальну ціну на український газ для населення і підприємств ТКЕ. Більш того, дати державні гарантії, що ця ціна не буде змінюватися з урахуванням реального технічного стану теплових мереж в найближчі кілька років. Зекономлені кошти повинні накопичуватися в спеціальному фонді для реновації теплопостачальних підприємств “, – уточнив він.

  Довідка: Станом справ на 29 жовтня 2020 року повністю опалення підключено в житлових будинках Тернопільській, Івано-Франківської та Закарпатської областей. Спостерігаються проблеми з подачею тепла в деяких невеликих містах в Чернігівській, Житомирській та Рівненській областях.

  Владислав Кордiк

  Місто-інфраструктура

  Материалы по теме:

  Насколько прозрачны коммунальные тарифы в городах Украины
  Информационно-аналитическая программа «Коммуналка» с Владиславом Кордиком Гость программы - Алексей Хабатюк, директор Фонда целевых экологических инвестиций. Тема разговора: «Прозрачность коммунальных тарифов в городах Украины». https://www.youtube.com/watch?v=J96XSx43tA0&feature=youtu.be «Город-инфраструктура»
  Компанii, які не можуть продати тепло за високими тарифами, повинні піти з ринку – експерт
  В Україні галузь комунальної теплоенергетики вже давно де-факто увійшла в ринкові відносини, а де-юре, - продовжує управлятися в ручному режимі державним монополістом. Таку думку «Місто-інфраструктура» висловив ...
  В Токмаке ломают голову, на какие средства содержать больницы
  В Токмакской районной Государственной администрации (Запорожская область) состоялось заседание круглого стола с участием главных врачей медицинских учреждений города и района. Разговор шел о том, как ...
  Бесплатный электронный ключ стал еще доступнее
  Центру обслуживания плательщиков налогов (ЦОПН), который действует при ГНИ Печерского района ГУ Миндоходов г. Киева, исполнился год! Об этом в интервью журналисту «Город-инфраструктура» рассказала ...

  от alex

  Добавить комментарий

  Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *