Сб. Май 15th, 2021

  Проблема iз зношенiстю теплових мереж з кожним роком зростає в Україні, як снігова куля. Причина зрозуміла: брак коштів, які десятиліттями не виділялися в повному обсязі, і були достатні лише, для так званого «латання» дірок.

  Проте, статистика, що стосується технічного стану теплових мереж показує, що в найближчі п’ять років велика частина об’єктів інфраструктури централізованого опалення швидше за все припинить своє існування.

  За два минулі роки в Україні була безповоротно втрачена третина від загальної протяжності теплових мереж. За п’ять років ми втратили понад 6 тис. км. теплових магістралей в двотрубному обчисленні.

  Якщо ще в 2013 році протяжність теплотрас в містах становила близько 27 тис. км. в двотрубному обчисленні, то вже на 1 січня 2018 року теплових мереж залишилося всього 20,8 тис.км.

  Фахівці в області комунальної теплоенергетики впевнені, якщо не зупинити руйнування теплових мереж, то через 5-7 років централізоване теплопостачання може залишитися всього лише в кількох великих містах України, таких, як Харків, Одеса, Запоріжжя та Київ. Це в свою чергу призведе до посилення екологічних проблем.

  У той-же час, на тлі масової «оптимізації» об’єктів комунальної інфраструктури, на перше місце виходять проекти подачі тепла в квартири, які не пов’язані з індивідуальним опаленням, довгими мережами, втратами тепла і мають крім невисокої ціни ще і великий термін служби і простоту в експлуатації. Такою паличкою-виручалочкою можуть стати сучасні модульні і дахові котельні, які виконані на базі блокового інноваційного обладнання, мають високу надійність і тривалий термін експлуатації.

  З питанням, якими технічними характеристиками має володіти нове технологічне обладнання ми звернулися до експерта в області комунальної теплоенергетики, керівнику експертної групи з теплоенергетики Мінрегіону України, кандидату технічних наук Олександру Сігалу.

  Олександр Ісаакович, що ми сьогодні в плані інновацій можемо протиставити заміні теплових мереж? 

  Перше, що потрібно зробити, це не чекати, поки вся тепломережа прийде в стан непридатності. У звичайному випадку, коли немає грошей для ремонту, міська влада на місцях повинна шукати маловитратні шляхи виходу з ситуації. Найбільшi втрати, і відповідно, витрати на реконструкцію звичайно в магістральних теплових мережах.

  У різних містах України втрати тепла в мережах сьогодні досягають 20% 30% 40%, а то і більше відсотків. Втрати на теплотрасах в Кропивницькому, наприклад, вже сьогодні перевищують 60%, що подвоює необхідний обсяг коштів, необхідних в опалювальний сезон на закупівлю газу.

  При цьому врахуйте, що теплові мережі лежать на глибині 2,6-2,8 метрів. Можете собі уявити, яких зусиль і коштiв в масштабах міста потрібно одномоментно витратити, щоб кілометри теплових магістралей привести в порядок. Разом з тим, поряд з необхідністю перекладки теплотрас в зоні високої щільності забудови, доцільна установка квартальних і дахових котелень на будинках, віддалених від джерел теплопостачання. Установка таких котелень виправдовує себе, і дозволяє назавжди позбутися від щорічних багатомільйонних витрат, в тому числі що вимагають багатомільйонних витрат з бюджету.

  Наскільки технічно і економічно доцільно встановлювати в модульні дахові котельні жаротрубні і конденсаційні котли з урахуванням їх невеликого терміну служби. 

  Так, паспортний термін служби конденсаційних котлів в середньому становить трохи більше 10 років, а жаротрубних близько 20-ти. І, це з урахуванням, що обладнання буде грамотно експлуатуватися. У скрутних фінансових умовах тимчасово вирішувати питання теплопостачання за допомогою розширення установки дахових котелень, цілком припустиме явище. Знаходяться в даний час в експлуатації модульні котельні, в яких жаротрубні і конденсаційні котли недовговічні і вимагають чималих експлуатаційних витрат, щоб гарантувати, як мінімум, 25-30 років роботи опалювального обладнання.

  Що робити мешканцям нових будинків, дахові котельні яких знаходяться у них на балансі, а котли в них не пропрацювавши і п’яти років, виходять з ладу? 

  Забудовник під час будівництва намагається максимально здешевити вартість квадратного метра житла, і в пошуках економії скорочує вартість котельні, перекладаючи витрати на кінцевого споживача, тобто, на мешканця.

  При будівництві котельні, багатотонний котел один раз піднімають на дах краном, і вважають, що він відповідно до паспорта, проживе близько 20 років, тобто, до наступного капітального ремонту даху. Що буде далі, після здачі будинку в експлуатацію, забудовника вже не цікавить.

  У зв’язку з тим, що котел нерозбірний, його не можна ремонтувати в даховiй котельні і після закінчення терміну експлуатації? або виходу з ладу з іншої причини. Для демонтажу такого котла, його доводиться розрізати на частини.

  На даху немає заводських умов для ремонту і наладки котла. У підсумку отримуємо низьку якість виконання робіт при дуже високій їх собівартості, яка лягає додатковим фінансовим тягарем на мешканців будинку.

  Є й інші варіанти вирішення технічних проблем з експлуатацією дахових котелень. Замість жаротрубних часто забудовники встановлюють на даху конденсаційні котли. Їх як правило вистачає в середньому на 10 років експлуатації. Вони бувають, як секційні, які підлягають евакуації по частинам з даху, так і великі, з якими потім доводиться робити те ж саме, що і з жаротрубними.

  Реальний їх термін експлуатації – 5-7 років, тому, що вони дуже схильні до електролітичної корозії. Якщо він зламався, його потрібно різати на металобрухт, і встановлювати якийсь секційний котел, який потім потрібно піднімати на дах вручну або лебідками, і там збирати.

  Дахові котельні вимагають значного технічного обслуговування. Чи існують нові технології, які дозволяють ухилятися від великих витрат, пов’язаних із закінченням терміну експлуатації або поломками жаротрубних і конденсаційних котлів дахових котелень?

  Крім дахових можна встановлювати квартальні котельні, тільки робити їх потрібно на підставі нових технологічних розробок, наприклад – гідронних котлів, які зібрані з чавуну, міді і нержавіючої сталі.

  Під тиском в цих котлах працює мідь і чавун – два дуже корозійно стійких матеріали. Термін їх служби – близько 40 років.

  Котел закріплений жорстко тільки по фронту і таким чином пристосований до теплових розширень, він позбавлений жорстких механічних напруг і забезпечує тим самим більший комфорт для мешканців верхніх поверхів через малий шум і вібрації. Гідронні котли, на відміну від інших типів котлів, більш стійкі до бруду в системі циркуляції, і дозволяють в разі засмічення, розкрити їх для прочищення.

  У нас в Україні раніше були представлені аналогічні американські і канадські котли з атмосферними пальниками. Ці котли відомі з 1960-го року і успішно працюють до цих пір. Такі котли забезпечують невеликі викиди в атмосферу, і вимагають мінімального обслуговування.

  Розширення ринку для таких котлів стало неможливим через їх низький ККД. Спалювати газ з ККД – 88%, при дозволеному в Україні мінімумі – 90%, а в Європі – 92%, економічно невигідно.

  Тому, на зміну цим котлам і прийшла їх гідронна версія, обладнана сучасним дуйним пальником, який забезпечує мікро-смолоскипне спалювання газу. ККД такого пристрою – понад 92%.

  Гідронні котли не потребують витратного сервісного обслуговування. Чиста екологія і високий ККД гідронних котлів дає їм перевагу перед жаротрубними котлами.

  Уже 15 інженерних проектів, які були реалізовані в Одеській, Львівській, Миколаївській, Донецькій областях, отримали схвалення технічних фахівців Експертної ради при Мінрегіонбуді України. У найближчі десять років, більшість нових будинків, що будуються, будуть оснащуватися блок-модульними заводськими котельнями.

  Владислав Кордiк

  Мiсто-iнфраструктура

  Материалы по теме:

  Хмельницкие спасатели проявили героизм при тушении пожара в ТЦ «Рико» (ФОТО+ВИДЕО)
  Настоящее мужество, героизм и высокие профессиональные качества проявили боевые спасательные расчеты Хмельницкого гарнизона во время тушения пожара в торговом центре. Сообщение о возникновении огня в ...
  В Украине пришел конец атомной монополии – Геннадий Рябцев
  Как только НАЭК Энергоатом окажется в подчинении Кабинета министров Украины, его тотчас же “растащат” что называется по-кусочкам на четыре юридических лица - 4 операторов ...
  Авиакатастрофа АН-24 РВ случилась при заходе на посадку
  13 февраля в 18:09 в международном аэропорту «Донецк», при заходе на посадку потерпел катастрофу пассажирский самолет АН-24 (авиакомпания ООО «Южные авиалинии»), который выполнял чартерный ...
  В бассейне Амазонки «проснулся» вирус Зика
  Ребенка проверяют на микроцефалию.  Причиной заболевания считается вирус Зика, переносимый комарами (имаго). В Бразилии регистрируется все больше случаев появления на свет новорожденных с микроцефалией. Причиной ...

  от alex

  Добавить комментарий

  Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *