Пн. Июн 14th, 2021

термический регуляторВведення системи тарифоутворення призвело Україну до високих тарифів за теплову енергію. Про це кореспонденту ІАП «Місто-інфраструктура» повідомив директор інституту промислової екології, президент МАТЕК, кандидат технічних наук Олександр Сігал.

За словами вченого-практика, тепломережа не може відпустити тепло за тією ціною, яка встановлена, оскільки не має можливості працювати собі в збиток. Тому в Україні і виникають нескінченні спроби міських підприємств теплових мереж компенсувати свої збитки за рахунок споживачів.

«Якщо говорити про початок цього процесу, то витоки всієї нинішньої плутанини з комунальними тарифами, а по-простому, – брехні, лежать в 1968 році. Саме в кінці шістдесятих років у Радянському Союзі були встановлені нормативи на опалення в наших квартирах. Тоді радянська влада визначила, що для населення температура у 18 градусів за Цельсієм в квартирі – норма. Для порівняння, в Чехії, Польщі, та інших Європейських країнах, де клімат значно тепліше, ніж у нас, був встановлений інший норматив комфортного перебування в житлі, – від 22 до 24 градусів тепла».

З яких міркувань в СРСР було встановленопоказник +18 градусів за Цельсієм? Причина, на думку Олександра Сігала, полягала в тому, що на виготовлення секцій батарей опалення не вистачало сировини, так як в той час вся країна працювала на «оборонку», якій був необхідний додатковий метал. Сировина для невійськових проектів весь час була в дефіциті.

«З тих пір, протягом більш ніж сорока років, якщо ми, тепловики, подаємо в квартиру тепло, яке забезпечує в оселі температуру +18 за Цельсієм, то послуга з теплопостачання вважається наданою. І, тільки у випадку, якщо в квартирі прохолодніше +18, ви, споживачі, можете викликати комісію з ЖЕКу, зафіксувати недостачу нормативного тепла, і повернути гроші »- стверджує вчений.

закон про теплозабезпечення

Радянська схема теплопостачання безвідмовно працювала до 1991-1992 років. Коли ж Україна стала самостійною державою і почалася масова приватизації житла, в самосвідомості населення утвердився принцип – мій дім, моя фортеця.

Психологія власника змінила і ставлення населення до перевіряючих і контролюючих органів. Господар житла отримав повне право не пускати представників перевіряючих інстанцій – жека, тепломережі, енергонагляду – у свою квартиру на цілком законних підставах. 

У населення з’явилася можливість встановлюватидодаткові оратории, щоб отримати реальний комфорт температури в житло – 22-24 градусів за Цельсієм. При цьому, відразу з’явилися проблеми з гідравлічною розбалансуванням будівель, а після – і цілих житлових масивів. Тобто, при однаковій подачі тепла в одних мешканців у квартирах було +24 градуси, а в інших – близько +12 градусів за Цельсієм, пояснив експерт.

«Наступним етапом своєрідної енергонезалежності населення стало розсвердлювання вхідній шайби мережевого теплопроводу на будинок – для подачі більшої кількості тепла. І відразу стало холодно в сусідньому будинку. У результаті всієї цієї діяльності ми сьогодні в містах отримали повне розбалансування систем теплопостачання і величезну перевитрату газу. А далі, зрозуміло, з’явилися фінансові проблеми у теплопостачальників.

Ось звідки ноги ростуть. Люди беруть +24 градуса Цельсія, а продовжують платити, як і раніше, лише за +18 Цельсія »- зазначив Олександр Сігал.

 

READ  Во Львове вырастут тарифы на воду

Економічні розрахунки показують, що за 30-50% взятого кожним з нас газу ми сьогодні не сплачуємо. Ця величезна недостача в платіжних розрахунках  лягає фінансовим тягарем на теплопостачальні організації. Далі, – ще гірше. Тепловики, не маючи можливості розплатитися з постачальником газу, списують перевитрачене тепло на втрати в теплотрасах, і відповідно, перекладають ці втрати на нас з вами, на споживачів, – пояснив фахівець.

«Напевно, Україна єдина країна в світі, (Росію, і деякі країни СНД не беремо до уваги), де за нормативами втрати в теплотрасах підраховують некоректно, – незалежно від діаметру і довжини труби. Вихід із замкнутого кола я сьогодні бачу один, – оснастити теплопровідні вводи у будинки теплолічильниками. Тоді можна буде розуміти реально, хто і скільки тепла взяв.

Якщо ми заплатимо за реальну кількість взятого газу, то плата за одиницю гігакалорії відразу впаде. І лише після цього впадуть до обгрунтованих і тарифи на тепло. Ми повинні перестати обдурювати Європу, заявляючи, що всі біди нашого енергопостачання в житло відбуваються через гігантські втрати в тепломережах. Ці втрати сильно завищені. Нормативні втрати становлять – 12,8%, а фактичні – перевищують 24-25%»- зазначив експерт.

Владислав Кордік

Материалы по теме:

Компанii, які не можуть продати тепло за високими тарифами, повинні піти з ринку – експерт
В Україні галузь комунальної теплоенергетики вже давно де-факто увійшла в ринкові відносини, а де-юре, - продовжує управлятися в ручному режимі державним монополістом. Таку думку «Місто-інфраструктура» висловив ...
Тепло ли тебе Луганщина?
Котельные Луганского коммунального предприятия «Облтепло» уже многие десятилетия, еще с советских времен, поставляют тепло в города Луганской области на обьекты социального назначения: школы, больницы, ...
Терморегулятори на батареях знижують витрати газу від 15% до 26% – Віктор Пирков
Монополісти сьогодні мало зацікавлені в установці енергозберігаючого обладнання в будинках споживачів тепла, в тому числі і терморегуляторів, які дозволяють ефективно знижувати витрата газу в ...
Г.Рябцев: міські голови будуть змушені переходити на власне енергозабезпечення
Чиновники не поспішають створювати запаси вугілля до наступної зими
READ  Смарт - житло серед покупців користується меншим попитом, і вважається гірше "хрущовки" - експерт
Запустити в роботу «заглушені» через дефіцит вугілля енергоблоки українських теплових електростанцій (ТЕС) найближчим часом, швидше за ...

от alex

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *