Вт. Май 18th, 2021

  Непрофесійні дії попереднього мера Сергія Одарича привели до того, що вже більше півроку 15 закуплених для міста нових білоруських тролейбусів стоять під відкритим небом на підприємстві Фірташа ПАТ «Азот», і ржавіють. Про це журналісту INTV в інтерв’ю розповів член виконавчого комітету Черкаської міської ради Анатолій Бондаренко.

  За його словами, діалогу між екс-мером Одаричем і «Азотом» Фірташа не вийшло. Після програшу на виборах, тролейбуси залишилися на «Азоті», а прості Черкащани і далі страждають від того, що в духоту їздять сьогодні в старих тролейбусах і маршрутках.

  «Чому нові тролейбуси купувалися Фірташем? Тому, що пан Одарич, напевне, взяв на себе відповідні забов’язання про те, що буде допомагати його кандидату в народні депутати України. І, перед цим вони провалили тендер за позовом одного з учасників. Я думаю, що була домовленість, що завод «Азот» придбає, відповідно ці 15 тролейбусів, і передасть якимсь чином їх місту. Тому, що тендер вже пройшов, кошти були в попередньому бюджеті вже закладені – 30 млн. і не використані – один з учасників тендеру подав до Антимонопольного комітету України, і скасував цей тендер, – підкреслив Бондаренко.

  Він також додав, що сьогодні у Черкасах з населенням у 286 тисяч жителів функціонує близько 300 одиниць рухомого складу. Це – неприродні для перевезення маршрутки, це різного класу автобуси. Ну, ви розумієте, які сьогодні маршрутки. Велика кількість з них не відповідають вимогам.

  «Чи потрібні ці тролейбуси місту? – Звісно потрібні. В першу чергу для забезпечення перевезення пільгових категорій громадян, які на свою жебрацьку пенсію не можуть дістатись лікарень та поліклінік. Вдруге – щоб розвантажити від маршруток хоча б центральну частину міста. Це бульвар Тараса Шевченка і впорядкувати рух міського транспорту», – зазначив Бондаренко.

  Він сказав, що зараз члени виконкому від «Батьківщини» допомагають новому складу міськвиконкому Черкас відпрацювати механізм передачі нових тролейбусів КП «Черкасиелектротранс», а також здійснюють контроль за діяльністю нової влади у місті.

  «У нас новий виконуючий обов’язки міського голови. Я звернувся з пропозицією до заступника міського голови з питань ЖКГ Павлу Карасю розробити механізм, як сьогодні місто може отримати 15 нових тролейбусів. Скільки нові тролейбуси вже стоять під сонцем та дощем на ПАТ «Азот» я сказати точно не можу тому, що ніхто з нас, членів черкаського виконкому не бачив, коли їх туди загоняли. Але, місяців 7 після виборів вже стоять», – зазначив Анатолій Бондаренко.

  Він також впевнений, що дурниця ситуації з новими тролейбусами у Черкасах склалася і в тому, що підприємство ПАТ «Азот», чиє б воно там не було, – Іванова, Петрова. Сидорова, це-бюджетоутворююче підприємство. Він вважає, що менеджмент мерії повинен знайти вихід, сісти за стіл переговорів, як би гірко це не хотілося, і знайти механізм вирішення цього питання, який задовольнив би всіх.

  «Люди Фірташа і не могли їх передати. Проблема, ось у чому. Було закладено у бюджеті 30 млн. грн. на придбання тролейбусів. Був проведений тендер. У цьому тендері взяли участь 3 підприємства. Визнали переможцем – Мінський завод. Але, один з учасників тендеру подав до суду і скасував цей тендер враховуючі, що не були прописані якісь відповідні умови. Деталей я вже не можу пояснити тому, що документів не бачив на свої очі, це уже так – зі слів відповідальних працівників, які розробляли.

  Тоді на той момент, той мер враховуючі те, що до кінця року 30 млн. є, але тролейбусів немає, я так розумію, просить менеджмент «Азоту» купити за власні кошти – 15 тролейбусів. Ті купляють їх, ставлять, але після того прикрого випадку, ви розумієте, коли виграла опозиція, і коли спаплюжили її вибір, тоді діалог закінчується у мера і власників «Азоту». Суть зрозуміло? Мер, на мій погляд, взяв на себе якісь серйозні забов’язання по впровадженню на виборах різних технологій, їх не виконав відповідним чином, і – діалог закінчився», – додав член виконавчого комітету Черкаської міської ради

  Але зараз, наскільки йому відомо, виконуючий обов’язки секретаря міськради Віктор Білоусов нібито сів за стіл перемовин і зараз всі сторони хочуть знайти механізм, щоб місто отримало ці тролейбуси.

  «Я вам скажу, громадянам міста однаково, яким чином вони отримали нові тролейбуси. Це повинні бути якісь нормальні умови – відстрочка платежу, чи створення спільного підприємства. Люди хочуть побачити нові тролейбуси на дорогах, а не просто, щоб вони там ржавіли десь.

  Сьогодні на вулиці в Черкасах щоденно виїжджає 44 тролейбуси. У нас лише 2 тролейбуса нових, а іншим зроблено капітальний ремонт. Але, їм по 20 років. Скільки ремонту не роби, все одно вони своє вже від’їздили і потихеньку «сипляться». Чи перефарбовуй ти їх, чи не фарбуй, чи нові шини став, це зовсім не ті тролейбуси, яких очікують люди», – підкреслив Бондаренко.

  За його словами, вся проблема в тому, що дружина колишнього мера – Анжела Одарич очолювала один із підрозділів штабу голови спостережної ради «Азоту», яка висувалася на виборах. І, видно там були якісь забов’язання, якщо у себе у фейсбуці колишній мер казав, що «Я і собаку зроблю депутатом, як захочу». А, завод «Азот» просто ще подарував 2 таких самих тролейбуси місту. Вартість тролейбусів близько 2-х млн. грн. кожний.

  «Дурниця всієї ситуації і в тому, що не було діалогу між владою і бізнесом, і не було досягнуто нормальних домовленостей, підкріплених на папері. Ось така ситуація. Фактично, громада міста стала заручником передвиборчих інтрижок. То, що ті тролейбуси потрібні, – це беззаперечний факт. Триста одиниць рухомого складу. Ви розумієте, що ці маршрутники-підприємці працюють на єдиному податку і це мало наповнює бюджет, коли є комунальне підприємство, у якого є свої потреби, яке працює легально, облік нормальний, є соціальний пакет для 400 працівників», – уточнив член виконкому Черкаської міської ради.

  Він також додав, що після втручання у ситуацію опозиційних сил є надія, що через 3-4 місяця, тому що тендер триватиме близько 2-ох місяців, населення Черкас все ж таки побачить нові тролейбуси.

  «Я тільки що протягом години спілкувався з заступником міського голови Павлом Карасем. Він розповідав, а я йому радив, як впровадити концепцію, щоб випустити ці тролейбуси на лінію. Зараз ремонтується тролея на Бульварі Шевченка, – центральна вулиця Черкас, підсилюються тягові підстанції. Я дуже хочу, щоб ми, нарешті побачили нові тролейбуси на вулицях Черкас. Буде тендер оголошений, але що до мене, я би хотів бачити, щоб це була двостороння домовленість «в лізинг» з розстрочкою. А, як будуть прописані умови тендеру, це буде вже вирішувати тендерний комітет міста Черкаси, щоби все було відповідно до чинного законодавства. Батьківщинівці сьогодні пробують знайти механізм, щоб нові тролейбуси все ж таки появились на вулицях рідного міста. Чим довше вони там будуть стояти під дощами, тим у гіршому стані вони до нас поступлять», – уточнив Анатолій Бондаренко.

  Закупити 45 нових тролейбусів у Черкасах збиралися ще навесні 2012 року. Більше того, був офіційно оголошений тендер на 95 млн. грн. Гроші на закупку мали виділятися із бюджету розвитку, який наповнювався за рахунок Соціальної угоди, яку було підписано з ПАТ «Азот» восени 2011 року. У рамках виконання цієї угоди, шляхом викупу земельних ділянок, на яких розташовані потужності «Азоту», підприємство нібито 3 роки перераховує місту гроші, що мають використовуватися для розвитку соціальної інфраструктури, благоустрою, ремонту доріг та придбання електротранспорту. А ось тендери на придбання 45-ти машин, про що так багато говорилося, так і не відбулися.

  Спершу розкриття тендерних пропозицій було призначено на 30 травня 2012 року. Однак процедуру закупівлі призупинили через скаргу ТОВ «ЛАЗ». Антимонопольний комітет цю скаргу не задовольнив, проте дату торгів було оголошено уже на 13 липня. Та напередодні до тендерної документації вносяться зміни щодо технічних характеристик тролейбусів і пункти про забезпечення тендеру та банківську заставу. Тепер торги призначили на 24 липня. За день до них надходять нові зміни до тендерних документів від Департаменту ЖКГ. Цього разу – щодо умов поставки тролейбусів. Надійти машини мали б протягом двох років, а сума вже не 95 мільйонів, а 63. Та й тролейбусів поменшало – замість 45-ти тільки 30. Тепер тендер мав відбутися 31 липня. Але 30 липня – знову скарга. Цього разу від ПАТ «Богдан Моторс». АМКУ відхилив і цю скаргу, але тендер так і не відбувся.

  Які оборудки далі застосували екс-мер Черкас і керівництво ПАТ «Азот» достеменно невідомо. Розібратися у цих тіньових схемах можна тільки маючи на руках документи.

  Сергія Одарича депутати міськради вже звільнили з посади міського голови. А, жителі Черкас вже більше року продовжують чекати від міської влади обіцяних нових тролейбусів.

  95 мільйонів гривень, 45 нових машин, скорочення кількості маршруток і заміна їх на більш екологічно чистий електротранспорт – поки що усе це так і залишається на словах. Черкащани відсутністю тролейбусів зараз фактично розплачуються за безгосподарність свого колишнього міського голови.

  Владислав Кордік

  INTV

  Добавить комментарий

  Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *