Пт. Фев 26th, 2021
  Многоэтажный дом

  На тлі розвалу систем централізованого теплопостачання, експерти вважають, що в містах України цієї зими нас чекають більш масштабні комунальні аварії, ніж в попередньому опалювальному сезоні.

   За офіційними даними Мінрегіонбуду, за минулі чверть століття населення України вже безповоротно втратило третину інфраструктурних комунікацій, за допомогою яких тепло подавалося з ТЕЦ і котелень в багатоквартирні будинки, а 20% газових котлів вже давно відслужили свій термін. Таку думку висловив експерт директор інституту Промислової екології, кандидат технічних наук, Олександр Сігал. Він вважає, що кількість котелень, які забезпечують теплопостачання житла і соціальної сфери в містах України становить близько 20 тис. З них близько 11 тис. є комунальними, і 10 тис. – відомчими. 

   Експерт у галузі комунальної теплоенергетики також вважає, що з 47 тис. котлів близько 10 тис. мають термін експлуатації понад двадцять років, і крайню ступінь зношеності. 35,5 тис. або 75% з них працюють на природному газі, 6,5 тис. – на вугіллі, і лише близько 5 тис. – на біомасі. В цілому котелень на біомасі не так уже й мало, як було раніше, наприклад – 10 років тому, але вони всі мають невелику потужність. 

  «Порядку 33% труб тепло- і водопостачання за минулі п’ять років прийшли в старий стан і до подальшої експлуатації вже непридатні. Протяжність непридатних до експлуатації тепломереж становить близько 10 тис. кв.км в 2х-трубному обчисленні. На тлі зношеності основних резервів централізованого опалення, в містах України збільшується тенденція видачі дозволів міськрадами на відключення багатоквартирних будинків від централізованого опалення і встановлення у кожній квартирі індивідуальних газових котлів», – уточнив Олександр Сігал. 

  Експерт також звернув увагу, що ще зовсім недавно Україна по централізації опалення мала один з найвищих показників у світі, – близько 70%. У Європі цей показник був набагато нижче. Причин, за якими населення намагається всіляко позбутися від централізованого опалення в будинках і перейти на індивідуальне, кілька. Споживачам набридло оплачувати зі своєї кишені за чужу безгосподарність, діряві труби, за холодні квартири взимку, за «перетоплять» в квітні, коли на вулиці вже +18, а температуру батарей в будинку доводять до розпеченого стану.

   «Коли чиновники міркують про перехід на індивідуальне опалення в будинках, то чомусь за зразок беруть модель Франції та Італії, де значно тепліше, ніж в Україні, де потрібно не топити, а підтоплювати. По-хорошому, ми повинні брати ті країни, де холодніше, а не тепліше ніж у нас, і тоді у нас було б все гарантовано, і з запасом. У нас по централізації були цифри близькі до 70% по Україні, при тому, що Європа мала в середньому – 52%. Тепер ми за минулі 20 років скотилися до показників на рівень кращих країн Європи з більш теплим кліматом. З огляду на те, що в багатьох містах України зношеність систем теплопостачання сьогодні досягає величини від 60% до 80%, то щорічно, на індивідуальне опалення переходить населення декількох, від 3 до 6 невеликих міст», – уточнив він.

  Все це і багато іншого призвело до того, що один за іншим в різних областях стали подавати заявки і відключатися від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання жителі десятків багатоквартирних будинків. Масштаби нинішніх втрат мереж централізованого опалення добре видно з офіційних даних Держстату. Якщо централізоване теплопостачання по Україні в 2016 році становило – 54%, то в 2017 році, вже – 52%. Тепер, що означає в реальності втрата – 2% тепломереж всього лише за рік. У 2016 році тепломережі становили протяжність – 28 тис. км, а в 2017, вже – 20 тис. км. Тобто, 8 тис. км. за один рік було втрачено за рахунок, так званих оптимізацій теплопостачання, і децентралізації теплових мереж.

  Таким чином у нас в Україні залишилося 20 тис. км теплових мереж у двотрубному обчисленні, 38% з них – старі та аварійні. Тільки, по Київській області реальні втрати в мережах складають близько 20%. В минулих опалювальних сезонах заявки на відмову від централізованого теплопостачання подавали депутати міст Сміла Черкаської області, Марганця та Кам’янського (Дніпродзержинськ) в Дніпропетровській області.

  Довідка: Перехід на індивідуальне теплопостачання «підсаджує» населення тільки на використання природного газу, і повністю в подальшому виключає можливість додавання в загальну частку тепломереж біогазового палива. Це трохи могло б знизити оплату за комунальні послуги так, як це роблять в Європі. У містах Європи ми спостерігаємо зворотний процес: повернення від індивідуального до централізованого опалення. Навіть, якщо порівняти з європейськими цінами на газ для населення, у нас ця ціна завищена, як мінімум, в три рази. Як тільки у нас розберуться з цінами на газ, система централізованої подачі тепла в будинки отримає нове дихання », – підсумував Олександр Сігал.

  Фото автора

  Владислав Кордік

  Місто-інфраструктура

  Материалы по теме:

  Одеські моряки в африканському порту Касабланка відбили атаку піратів
  В африканському порту Касабланка під час вивантаження судна Viking diamond, екіпаж якого складається з двадцяти українських моряків, на судно напали пірати. Про це повідомляє ...
  В основу нового антибактериального мыла лягут антибиотики вырабатываемые тараканами
  Ежегодно во всем мире более 17 миллионов человек умирают от бактериальных инфекций. Результаты совместного исследования, проведенного Американским университетом Шарджи говорят о возможности разработки антибиотиков ...
  Авторская программа Владислава Кордика – «Коммуналка» (ВИДЕО)
  Гость программы, - директор института Промышленной экологии, кандидат технических наук Александр Сигал. Тема программы - ситуация с коммунальным теплоснабжением, тарифами на тепло, которая сложилась в ...
  Зростання комунальних тарифів в Новомиргороді дозволяє стримувати комбінована подача тепла
  Житлові квартали міста Новомиргорода (Кіровоградська обл.) переведені на індивідуальне опалення. Це дозволить місцевим тепловикам назавжди позбутися від хронічних проблем багатотисячних боргів міста перед НАК ...

  Добавить комментарий

  Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *