Сб. Май 15th, 2021
  Многоэтажный дом

  На тлі розвалу систем централізованого теплопостачання, експерти вважають, що в містах України цієї зими нас чекають більш масштабні комунальні аварії, ніж в попередньому опалювальному сезоні.

   За офіційними даними Мінрегіонбуду, за минулі чверть століття населення України вже безповоротно втратило третину інфраструктурних комунікацій, за допомогою яких тепло подавалося з ТЕЦ і котелень в багатоквартирні будинки, а 20% газових котлів вже давно відслужили свій термін. Таку думку висловив експерт директор інституту Промислової екології, кандидат технічних наук, Олександр Сігал. Він вважає, що кількість котелень, які забезпечують теплопостачання житла і соціальної сфери в містах України становить близько 20 тис. З них близько 11 тис. є комунальними, і 10 тис. – відомчими. 

   Експерт у галузі комунальної теплоенергетики також вважає, що з 47 тис. котлів близько 10 тис. мають термін експлуатації понад двадцять років, і крайню ступінь зношеності. 35,5 тис. або 75% з них працюють на природному газі, 6,5 тис. – на вугіллі, і лише близько 5 тис. – на біомасі. В цілому котелень на біомасі не так уже й мало, як було раніше, наприклад – 10 років тому, але вони всі мають невелику потужність. 

  «Порядку 33% труб тепло- і водопостачання за минулі п’ять років прийшли в старий стан і до подальшої експлуатації вже непридатні. Протяжність непридатних до експлуатації тепломереж становить близько 10 тис. кв.км в 2х-трубному обчисленні. На тлі зношеності основних резервів централізованого опалення, в містах України збільшується тенденція видачі дозволів міськрадами на відключення багатоквартирних будинків від централізованого опалення і встановлення у кожній квартирі індивідуальних газових котлів», – уточнив Олександр Сігал. 

  Експерт також звернув увагу, що ще зовсім недавно Україна по централізації опалення мала один з найвищих показників у світі, – близько 70%. У Європі цей показник був набагато нижче. Причин, за якими населення намагається всіляко позбутися від централізованого опалення в будинках і перейти на індивідуальне, кілька. Споживачам набридло оплачувати зі своєї кишені за чужу безгосподарність, діряві труби, за холодні квартири взимку, за «перетоплять» в квітні, коли на вулиці вже +18, а температуру батарей в будинку доводять до розпеченого стану.

   «Коли чиновники міркують про перехід на індивідуальне опалення в будинках, то чомусь за зразок беруть модель Франції та Італії, де значно тепліше, ніж в Україні, де потрібно не топити, а підтоплювати. По-хорошому, ми повинні брати ті країни, де холодніше, а не тепліше ніж у нас, і тоді у нас було б все гарантовано, і з запасом. У нас по централізації були цифри близькі до 70% по Україні, при тому, що Європа мала в середньому – 52%. Тепер ми за минулі 20 років скотилися до показників на рівень кращих країн Європи з більш теплим кліматом. З огляду на те, що в багатьох містах України зношеність систем теплопостачання сьогодні досягає величини від 60% до 80%, то щорічно, на індивідуальне опалення переходить населення декількох, від 3 до 6 невеликих міст», – уточнив він.

  Все це і багато іншого призвело до того, що один за іншим в різних областях стали подавати заявки і відключатися від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання жителі десятків багатоквартирних будинків. Масштаби нинішніх втрат мереж централізованого опалення добре видно з офіційних даних Держстату. Якщо централізоване теплопостачання по Україні в 2016 році становило – 54%, то в 2017 році, вже – 52%. Тепер, що означає в реальності втрата – 2% тепломереж всього лише за рік. У 2016 році тепломережі становили протяжність – 28 тис. км, а в 2017, вже – 20 тис. км. Тобто, 8 тис. км. за один рік було втрачено за рахунок, так званих оптимізацій теплопостачання, і децентралізації теплових мереж.

  Таким чином у нас в Україні залишилося 20 тис. км теплових мереж у двотрубному обчисленні, 38% з них – старі та аварійні. Тільки, по Київській області реальні втрати в мережах складають близько 20%. В минулих опалювальних сезонах заявки на відмову від централізованого теплопостачання подавали депутати міст Сміла Черкаської області, Марганця та Кам’янського (Дніпродзержинськ) в Дніпропетровській області.

  Довідка: Перехід на індивідуальне теплопостачання «підсаджує» населення тільки на використання природного газу, і повністю в подальшому виключає можливість додавання в загальну частку тепломереж біогазового палива. Це трохи могло б знизити оплату за комунальні послуги так, як це роблять в Європі. У містах Європи ми спостерігаємо зворотний процес: повернення від індивідуального до централізованого опалення. Навіть, якщо порівняти з європейськими цінами на газ для населення, у нас ця ціна завищена, як мінімум, в три рази. Як тільки у нас розберуться з цінами на газ, система централізованої подачі тепла в будинки отримає нове дихання », – підсумував Олександр Сігал.

  Фото автора

  Владислав Кордік

  Місто-інфраструктура

  Материалы по теме:

  Украина нуждается в резервном запасе альтернативного топлива
  В Украине накануне отопительного сезона нужно немедленно принимать решение о создании резервного запаса альтернативного топлива. Об этом журналисту информационно-аналитического портала «Город-инфраструктура»сообщил директор Института промышленной экологии, кандидат ...
  В Індії стало можливим замовити повітряне таксі
  Перша служба повітряного таксі в Індії Перша служба повітряного таксі Air Taxi Aviation розпочала свою роботу в індійському штаті Хар'яна і планує найближчим часом надати ...
  Населення світу нестримно зростає
  Поточна офіційна перепис населення ООН стверджує, що в даний час на Землі проживає 7,2 мільярда людей. У цю цифру вже включено можливе відхилення в ...
  Руслан Барабаш: Іпотечні позичальники вчаться протидіяти банківському свавіллю
  Позичальники іпотечних кредитів навчилися протидіяти банківському свавіллю, особливо коли мова заходить про валютні кредити. Про це виданню заявив атестований і внесений до державного реєстру ...

  Добавить комментарий

  Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *