Ср. Июл 28th, 2021

генеральний директор асоціації “Страховий Бізнес” В'ячеслав ЧерняховськийНа українському бізнес-ринку активно починає набирати обертів новий сегмент страхування – страхування сонячних панелей і вітрогенераторів. Про це в інтерв’ю розповів генеральний директор асоціації “Страховий Бізнес” В’ячеслав Черняховський. Він підкреслив, що точної статистики кількості страхових угод в даному страховому сегменті поки не ведеться, але вже можна говорити про укладення угод на суму, як мінімум, від десяти до двадцяти мільйонів доларів.

Тут я бачу широке неосвоєне поле для діяльності страхових компаній. Я думаю, що з розвитком альтернативної енергетики в Україні активно розширюватиметься і перелік умов для настання страхових випадків. Бувають страховки, пов’язані з погодними ризиками. Наприклад, для сонячних панелей, – на покриття ризиків, пов’язаних з несприятливими погодними умовами. Це на випадки, якщо кількість яскравих сонячних днів значно істотно менше середньорічного показника. Для вітряних генераторів, – відсутність вітру. Страхування на час перевезення і монтажу фотовольтаїки і геліосистем. Страхування на випадок якихось електронних поломок і короткого замикання. Все це можливо, але не бізнесризики. Все залежить від того, вгадали чи не вгадали вони з місцем розміщення геліосистем або вітропарку. – Це це їх бізнесризики, їх ніхто страхувати не буде“, – підкреслив В’ячеслав Черняховський.

пОЖАР НА ВЕТРОВОЙ ЭЛЕКТРОСТАНЦИИСТАНЦИИВін також зауважив, що наприклад, страхування погодних ризиків, пов’язаних з об’єктами альтернативної енергетики має свої особливості. Що робити, якщо сонце тижнями не виходить зза хмар і вироблення електроенергії припиняється?

Страховий випадок може настати, якщо протягом року сонячних днів було істотно менше, ніж значиться в середньорічних показниках за останні 1015 років. Але, припинення генерації через несприятливі погодні умови повинно відбутися не на тиждень або два, а мінімумна місяць. Якщо в середньому в даній місцевості, де була встановлена геліосистема за рік спостерігається 170 сонячних днів, а буде результат130 днів, тодітак. Для настання страхового випадку повинні відбутися істотні якісь речі, які окажуть вплив на генерацію. Звичайні сезонні коливання сонячного випромінювання ніхто страхувати не буде, тому що один рік може бути 170 сонячних днів, а в інший рік150 днів. Тільки те, що виходить за рамки коливань. Загальне відхилення повинно бути десь на 1015% “, – уточнив експерт.

Він також зауважив, що на покриття можливих ризиків в роботі геліоустановки потужністю в 1 мВт і вартістю в мільйон доларів вартість страховки буде відносно невеликою і становитиме від 10 до 20 тис. доларів на рік. Маючи на руках таку страховку бізнесмен може бути спокійним в разі настання будьяких форсмажорних обставин.

Таке, щоб бізнесмен заплатив повну страховку і нічого не сталося, звичайнож буває, але рідко. Зазвичай завжди у когото чтото відбувається. Від помутніння стекол на фотоелементах (за перший рік експлуатації втрачається 10% прозорості стекол, а в наступні роки експлуатаціїще 10%). Кількість генерації електроенергії зменшується. Теж страхові компанії пропонують боротися з цим шляхом механічного впливу природи (дрібні піщинки, що переносяться вітром залишають на захисних стеклах фотовольтаїки мікроподряпини, які роблять його менш прозорими) наступним чином: замість скляних фотопанелей купувати китайські полімерні. У разі, якщо починає відбуватися критичне потускнение прозорої поверхні під якою розташовані фотоелементи, досить зняти верхній полімерний шар і під ним розташований новий, нормальної якості. З неї верхній шар треба, як з цибулини зчистити, і наступний шар перетворює панель знову в чистеньку і свіжу. Після цього прозорість старої фотопанелі має зрости. Це дозволяє збільшувати термін служби сонячної панелі в десять разів“, – зазначив експерт.

Сгоревшие солнечные панелиВ’ячеслав Черняховський також звернув увагу, що якщо мова заходить про зношення обладнання, то воно не страхуються..

Є у нас приклади страхових виплат, коли на сонячній електростанції траплялися пожежі, затоки були, наприклад у Львівській області років п’ять тому. Виплата була теж досить великаблизько ста тисяч доларів. Що стосується розміру страхових внесків за сонячну електростанцію, то все залежить від місця, від технології. Чи є поруч річка і вона може вийти з берегів, то сума страхового внеску буде значно більше. Найдорожчий перший рік, коли йде монтаж, коли йде установка, а далі легше, коли вже йде експлуатація. Доставити, розгрузити та помістити на збереження обладнання, потіммонтаж. Це дуже дорогий період, з точки зору процесу, що може призвести до пошкодження обладнання: то кран впав, то бульдозер наїхав. А коли вже йде звичайна експлуатація, страховка обходиться набагато дешевше“, – уточнив експерт.

Він також розповів, що сонячні електростанції бізнесмени сьогодні страхують не тільки від повеней, а й від випадання граду. На вартість страховки впливає регіон установки сонячних панелей і близькість розташування електростанції до гір, де ймовірність випадання граду набагато вище.

“Страхові компанії керуються тим, що в даному випадку статистика настання страхового випадку аналогічна, як і по сільському господарству. Потрібно дивитися, який град страшний: розміром з горох – не страшний, а розміром з горіх – страшний. Потрапив – не потрапив. Град така специфічна штука, він тут йде, а в стороні через сто метрів його немає, тому буває важливо, чи вся фотовольтаїка потрапила під град або тільки частина її. Якщо під час граду постраждало лише кілька фотопанелей, то краще самому розібратись.. Якщо на тисячу доларів збитку, то йди гуляй, експертиза дорожче обійдеться. Всі ці випадки обумовлюються окремо. Якщо сонячна електростанція в низині стоїть, значить може залити дощем, або річка розлитися. На горі стоїть або на пагорбі – інші ризики. Траплялись короткі замикання і пожежі бували з панелями, всяко бувало і трансформатори горіли. Це-ж електрика – все буває”, – підсумував В’ячеслав Черняховський.

Станом на серпень 2019 року ринок страхових послуг в сегменті відновлювальної енергетики тільки починає набирати обертів. До власників сонячних і вітрових парків нарешті починає доходити, що на сьогодні страховий ринок цілком може покрити всі ризики будівництва, монтажу та експлуатації сонячних і вітрових електростанцій. Потрібно також розуміти, що ні в одній країні світу, крім України, без належної страховки такі дорогі проекти, де вартість середньої по потужності сонячної електростанції під ключ стартує від трьохсот тисяч доларів США, без страхової підтримки, навіть не починають.

Владислав Кордік

READ  В городе Бар достраивают универсальную спортплощадку + (ВИДЕО)

Місто-інфраструктура

Материалы по теме:

Використання геотермальних джерел заощадить в Україні близько 10 млрд куб м газу на рік
Голова Держенергоефективності Сергій Савчук підписав Меморандум про взаєморозуміння в сферах енергоефективності та відновлюваної енергетики з Національною енергетичною адміністрацією Ісландії (Оркустофнун). Підписання про співробітництво у розвитку ...
На плавучому енергоблоці почалося завантаження ядерного палива в реактори
На єдиному в світі атомному плавучому енергетичному блоцi (ПЕБ) "Академік Ломоносов" який знаходиться на майданчику ФГУП "Атомфлот" (дочірній підрозділ Росатом) в Мурманську, почалися завантаження ...
В Полтаве строители выбрасывали бетонные отходы на поля
Государственной экологической инспекцией в Полтавской области проведена плановая проверка соблюдения требований природоохранного законодательства в области охраны атмосферного воздуха, водных и земельных ресурсов по обращению ...
В порту «Южний» розвантажили перше судно з вугіллям із Південної Африки
28 травня о 7.30 ДП «МТП «Южний» завершив розвантаження африканського вугілля з Panamax Alexander для ТЕС ДТЕК. Перевалка 75 000 тонн вантажу на підприємстві ...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *