Через два роки після повномасштабного російського вторгнення світ став байдужим до війни в Україні, заявив у вівторок у Женеві Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк.
«Два роки величезних страждань, кровопролиття, втрат та горя. Незліченну кількість сімей було розлучено. Загинуло понад 10 500 мирних мешканців. Понад 20 000 поранено. Реальні цифри, ймовірно, значно вищі», – сказав Тюрк.
Верховний комісар нагадав, що у 2024 році виповнюється 10 років окупації Криму. Посилаючись на доповідь Управління прав людини, Тюрк вказав на численні порушення прав людини, що відбувалися там в останнє десятиліття.
«Російська влада закликала жителів Криму чоловічої статі до російських збройних сил, зрештою змушуючи їх воювати проти своєї країни. Українські діти позбавлені права здобувати освіту українською мовою», – сказав Тюрк.
«Людям було відмовлено у праві вільно висловлювати свою думку, а Російська Федерація фактично заборонила будь-яку критику війни чи окупації в Україні, а також висловлювання проукраїнських поглядів», – додав він.
Порушення, зареєстровані в окупованому Криму, передбачили те, що зараз спостерігається на території України, окупованій Російською Федерацією після її повномасштабного збройного нападу, заявив Тюрк.
«У звіті, опублікованому 20 березня, довірене мені Управління задокументувало ситуацію з правами людини в районах, які опинилися під окупацією Російської Федерації в період з лютого 2022 року», — нагадав він.
За даними Управління, за два роки з моменту вторгнення російські збройні сили чинили масові порушення міжнародних стандартів у галузі прав людини та гуманітарного права, включаючи незаконні вбивства, тортури та довільні затримання.
«Російська Федерація відключила український інтернет, мобільні мережі, телебачення і радіо, при цьому трафік був перенаправлений через російські мережі, що дозволило обмежити потік інформації і цензурувати проукраїнські думки», – сказав Тюрк.
«Російська окупаційна влада придушує мирні протести, обмежує свободу слова, запроваджує суворий контроль за пересуванням мешканців і розграбує будинки та підприємства. Вони активно заохочували людей доносити один на одного, сіючи страх та недовіру між сусідами та друзями», – додав він.
Все це відбувається в атмосфері безкарності, наголосив Верховний комісар: людям нема де шукати справедливості та нікуди звернутися за ефективним правовим захистом.
«Після незаконної анексії територій Донецької, Херсонської, Луганської та Запорізької областей у вересні 2022 року Російська Федерація запровадила свої власні системи права, управління та адміністрації з порушенням міжнародного гуманітарного права, що регулює ситуації, пов’язані з окупацією», – заявив Тюрк.
Людям без російського громадянства все важче отримати доступ до медичних, соціального забезпечення та працевлаштування. Місцевих мешканців змушують працювати на окупаційну владу, служити у російських збройних силах та голосувати на російських виборах.
Багато заходів, зазначив Тюрк, спрямовано на дітей. «У системі освіти наразі використовується російська навчальна програма. Діти читають підручники з проросійськими наративами, які виправдовують збройний напад на їхню країну», – сказав правозахисник.
Росія також вжила заходів, які позбавили мешканців окупованих територій права вільно обирати свою культурну ідентичність.
Жорстоке поводження з військовополоненими
Тюрк також заявив, що шокований жорстоким поводженням РФ з військовополоненими, що було докладно описано в доповіді Управління, що охоплює період з 1 грудня 2023 року по 29 лютого 2024 року. У ньому, зокрема, йдеться про страти як мінімум 32 українських військовополонених.
Управління задокументувало розповіді про суворі умови утримання. Деякі українські військовослужбовці, перебуваючи у полоні, втратили половину своєї ваги. У деяких установах медичний персонал регулярно застосовував до військовополонених електрошокери, коли їх доставляли до лазарету.
«Військовополонені розповіли моїм співробітникам, що перед візитами високопоставлених російських чиновників тортури та жорстоке поводження часто припиняються, а кількість їжі збільшується. Росія має можливість покласти край тортурам військовополонених на всіх об’єктах, які вона контролює, але вона цього не робить», – сказав Тюрк.
Він закликав Росію провести розслідування за кожною заявою про страту військовополонених і вжити заходів, щоб покласти край тортурам та жорстокому поводженню з ними. Люди, зокрема, мають бути забезпечені достатньою кількістю їжі та медичною допомогою.
«Іншими словами, Російська Федерація має в повному обсязі реалізувати захист, передбачений Женевськими конвенціями«, — заявив головний правозахисник ООН.
Настав час покласти край війні
Трагедія в Україні триває надто довго, наголосив Тюрк, окупація має припинитися.
«Я – ще раз – закликаю Росію припинити збройний напад. Порушення міжнародного гуманітарного права та прав людини з боку російських збройних сил та чиновників на окупованій території мають бути негайно припинені», – заявив Тюрк.
«Настав час покласти край цій війні та окупації», – підсумував він.