НовостиТеплоэнергетикаХмельницкий

При будівництві багатоповерхівок вже давно пора вводити зонування

Спеціаліст розповідає,, який вид опалення краще вибрати: індивідуальне чи централізоване

Ситуація, на жаль, складається таким чином, що фактично, без будь-якого контролю, українські забудовники вже сьогодні можуть вирішувати самостійно, який тип опалення вони використовують при будівництві багатоквартирного будинку, У столиці можна привести безліч прикладів, коли поруч з діючими тепломережами будують багатоповерхові будинки з індивідуальним газовим опаленням в кожній квартирі. Таким чином, що на наш погляд неправильно, порушується принцип зонування, який вже давно на рівні закону активно застосовується в розвинених країнах.

Принцип зонування міських територій полягає в тому, що інженерами в галузі комунальної теплоенергетики спочатку визначаються райони міста, в яких опалення подається тільки централізовано. Окремо встановлені райони, де застосовуються тільки індивідуальні системи подачі тепла. Забудовник сам вирішує, який тип опалення йому використовувати лише при одних виняткових обставин, — якщо це перехідна зона.

Але, якщо новобудова зводиться в зоні централізованого теплопостачання, ніяких винятків не допускається: багатоповерховий будинок підключається виключно до системи централізованого теплопостачання. Більш того, відповідно до діючих законів і норм, забудовник при подальшій експлуатації будівлі, не має повноважень відключити в такій зоні систему централізованого теплопостачання ні по окремих квартирах, ні побудинкових. В принципі — це правильно.

Котельня на біомасі

З інженерної точки зору, якщо дозволяти відключатися в домівках, то котельні починають працювати в неплановому режимі, із зменшеним навантаженням. Якщо починається поквартирне відключення, то для тепломережі це взагалі є катастрофою.

Фактично, вся система подачі тепла в цей будинок виходить розбалансованою. В одній квартирі холодно, а в іншій — розпечені батареї. Тому, такі речі допускати не можна.

Столичні теплоенергетики вважають, що для всієї системи централізованого теплопостачання в Україні вже сьогодні потрібно чітко вводити норми зонування на рівні закону, на рівні його беззаперечного дотримання, інакше ми зруйнуємо всю систему.

Друге, одночасно треба спростити для забудовників правила підключення. Вони також скаржаться, що так, поруч тепломережа, але вони нам такі рахунки виставляють на підключення до теплових мереж, що нам дешевше в кожну квартиру газовий котел поставити.

Потрібно розглянути, чому з боку теплових організацій забудовникам за підключення до систем центрального опалення виставляються по суті, «космічні» рахунки. Ще раз уточнити, за якими методиками проводяться всі ці розрахунки. Якщо проблема в методиці, значить цю методику давно пора міняти, як застарілу.

В інтерв’ю один з провідних українських фахівців в галузі енергетики Георгій Гелетуха висловив свою думку з даного питання.

Він вважає, що як у забудовників, так і комунальних теплопостачальних організацій повинна бути одна спільна мета — це побудова ефективних систем теплопостачання, які будуть диференціювати індивідуальні газові котли в кожній квартирі.

«Ось туди треба прагнути і все для цього робити. Заважає високий тариф на підключення, значить треба його прибирати, не вистачає принципу зонування, значить треба його вводити. В результаті виграють усі учасники ринку, в тому числі і кінцевий споживач. Тоді система подачі тепла в будинки стане ефективніше, тоді система буде жива, туди підуть інвестиції. Інакше, ми не побачимо інвестицій. Поки ми бачимо, що вона повільно руйнується, починаючи від того стану, який залишився нам після розвалу Радянського Союзу», — зазначив спеціалист у галузі енергетики Георгій Гелетуха.

І, дійсно, там, де за логікою речей для споживача з економічної точки зору вигідніше було б поставити в новому мікрорайоні одну сучасну потужну котельню, забудовник почав встановлювати по квартирах найдешевші газові котли китайського виробництва.

«Ось теж з нашої практики. Забудовник будував великий мікрорайон з тепловим підкріпленням більше 50 мВт і вирішував, який тип опалення зробити. Ми пропонували інший варіант, або велика котельня на біомасі, це п’ять котлів по десять мегават, або ТЕЦ, яка могла б мати електричну потужність в 15 мВт і теплову в 50 мВт. В даному випадку, йшла б продаж по Зеленим тарифам і тепло продавалося б мікрорайону по досить низьким тарифам. Логіка забудовника — нам головне побудувати це житло і продати. Дешевше поставити в кожну квартиру газовий котел, продати це покупцям і далі турбота покупців, що вони будуть платити досить дорого мікрорайону. Котельня нас не цікавить, як інвестиція, як бізнес, — інвестиції великі і нам це нецікаво. Ну і що, що жителі будуть платити дорого. Тут інтереси забудовника протилежні інтересам по суті покупців. Який тип опалення в багатоквартирних будинках,повинні вирішувати органи місцевого самоврядування. Є чітка інструкція, як це робити. Забудовник зобов’язаний прорахувати економічно різні варіанти теплопостачання: на газі, на теплових насосах, на біомасі, і після цього запропонувати той, який дає найменшу вартість тепла для кінцевого споживача», — зазначив Георгій Гелетуха.

Модульні котельні, розташовані під будинком зекономлять багато тепла на транспортуванні.

Дійсно, якби в даному випадку, забудовника зобов’язали б прорахувати вартість тепла від газових котлів і вартість тепла на біомасі, то централізовано на біомасі вийшло б дешевше, і він був би зобов’язаний будувати біомасові центральні котельні, або навіть ТЕЦ, в залежності від того, що давало б чимало зекономити.

Тоді з одного боку, виходить децентралізація самоврядування, а з іншого, централізовано законом введені правила, за якими забудовник не може відступити від самого економічно вигідного варіанту. Ось в чому логіка.

Для забудовника, який встановлює в новому будинку індивідуальні газові котли в кожній квартирі, все одно технічними умовами передбачається централізований газохід, який виводиться на дах будинку. З екологічної точки зору — це нормальне рішення.

Є приклади, коли в будинках не передбачають індивідуального газового опалення, вони були спроектовані під централізоване. Якщо з різних причин вони відключаються від централізованого опалення, то у кожну квартиру ставиться газовий котел, і у них немає загального газоходу.

«Вони починають виводити димові гази від котла через отвір в стінах в районі вікна трохи вище рівня стелі. Тоді така картина: з дому біля кожного вікна стирчить димар, яка коптить на голову сусідові зверху. Він відкрив вікно, і починає дихати вихлопами котла, який стоїть поверхом нижче. Такі технічні рішення узаконюються. Не знаю, наскільки це правильно, але з логічної точки зору такого не можна допускати взагалі, якщо будинок не передбачає встановлення системи централізованого димоходу. Такі рішення взагалі не повинні затверджуватися ні на якому рівні, ні на міському, ні на міністерському, — ми просто людей труїмо, з точки зору порушення екологічних та санітарних норм, це дуже небезпечно. Я бачив такі будинки, не знаю, як вони це просто узаконюють. У новобудовах таких ситуацій можна уникнути, якщо вже заздалегідь, на рівні проекту в плановому порядку вносити в схему центральні димові канали, що дозволить уникнути екологічних проблем», — уточнив фахівець.

І, останнє, між забудовниками зараз йде дуже жорстка конкуренція, по яким ціновим позиціям продавати квадратні метри житла: за ціною — 16 тис., 15 тис., або 14 тис. грн. за м2. Про це наочно свідчить розміщена по всьому Києву реклама.

Експерти стверджують, що продавати гігакалорії в новобудові можна буде на 30% дешевше, якщо вводити в лад не сотні індивідуальних котлів, а одну 50-мегаватну потужну котельню на новий мікрорайон, або міні-ТЕЦ.

«Забудовники, вони ганяються зараз за мінімальними інвестиціями, щоб самим менше вкласти інвестицій в цей будинок. Це їх рішенням затверджується установка недорогих газових котлів. Але, якщо більше інвестицій вкласти, і побудувати котельню, то потім для мешканців відкривається шлях до дешевих теплових гігакалорій. Для майбутніх мешканців — це перевага, газ сьогодні ще відносно недорогий. Якщо ви поставите газовий котел, ви будете платити стільки ж, скільки платить зараз населення, яке підключено до централізованого теплопостачання. Що буде далі. З вересня вже очікується чергове підвищення цін на газ для населення. За різними оцінками, від 40% і навіть деякі чиновники, до 60% називають величину підвищення ціни на газ. Це відразу ж ваше тепло стає набагато дорожче для такого індивідуального газового котла. А в централізованому теплопостачанні у вас залишається опція: подорожчав газ, ви поставили котельню на біомасі, і тепер зможете дешевше продавати тепло. Ви з котельні перейшли на ТЕЦ, — у вас також дешевше тепло вийшло», — розповів Георгій Гелетуха.

Дешеві гігакалорії, отримані в результаті введення в дію котелень або міні-ТЕЦ на котлах, з можливістю заміщати газ іншими альтернативними джерелами енергії, сьогодні стають явною перевагою будь-якої новобудови, введеної в експлуатацію в новому мікрорайоні. Фахівці впевнені, що встановлювати дешеві індивідуальні котли в кожну квартиру, — це шлях в нікуди. «Зістрибнути» з газової голки тут вже не вдасться, і споживач буде змушений викладати за користування підігрівом води і обігрівом житла рівно таку суму, яку встановить і зажадає монополіст.

«Якби забудовник підключився до цього мікрорайону, я говорив, 50 МВт, якби там було дешеве тепло, подивіться, яка б у нього була конкурентна перевага. Він каже, я продаю житло і 1 Гкал. в моєму будинку на 20%, на 30% дешевше, ніж в будь-якому іншому місці. Мені здається — це велика перевага для людей, які будуть купувати це житло», — сказав експерт.

Одним словом, у вирішенні питань кінцевої вартості тепла для споживачів ще є багато невирішених завдань, які в свою чергу вже сьогодні зможуть вирішити, як проблеми подачі тепла в будинки, так і «завислу» на десятиліття в повітрі проблему, яким шляхом розвиватися забудовникам — встановлювати індивідуальне, або підключатися до централізованого опалення.

Владислав Кордік

Місто-інфраструктура

Будет интересно почитать

Back to top button