Новини світу

Життя у Фінляндії — це довголіття та здоров’я

Це країна з комфортними умовами проживання, стабільною економікою, соціальною підтримкою.

Завдяки тому, що держава є учасником Євросоюзу, її громадяни можуть без обмежень проживати та працювати на всій території об’єднання, а приналежність до ЄЕЗ дозволяє їм вигідно розвивати бізнес, відкриває доступ до різноманітних послуг, товарів, вкладення капіталу, — повідомляє iWorld.

Рівень життя у Фінляндії має високі стандарти — серед країн Європи вона перебуває в числі 10 лідерів за показником купівельної спроможності населення, безпеки, співвідношенням цін на житло та доходом, рівнем ВВП. Ця стаття докладно розповідає, скільки коштує місяць життя у Фінляндії, а також про податки, які сплачують її жителі, підтримку тих, що потребують держава, та відкриті способи для легалізації іноземців у 2024 році.

Рівень та якість життя у Фінляндії у 2024 році

Згідно з рейтингом ООН, Фінляндія займає 11 місце за рівнем життя та індексом людського розвитку, який визначається на підставі наступних параметрів:

Довголіття та здоров’я. Критерій є оцінкою того, якою буде тривалість життя населення кожної держави. Наразі громадяни Фінляндії в середньому живуть 82 роки.
Освіченість. Вимірюється, скільки років у середньому діти проводять у школі та скільки часу дорослий мешканець старше 25 років витрачає на навчання. Параметр включає такі компоненти, як очікувана тривалість навчання, яке у Фінляндії досягає 19,1 року, а також середня кількість років, проведених за здобуттям освіти — 12,9.
Гідний рівень та якість життя. Вимірюється на підставі валового національного доходу на душу населення, який у 2021 році у Фінляндії досяг показника близько 46 154 EUR.
Країни одержують певну оцінку за кожним критерієм індексу рівня людського розвитку, а потім бали поєднуються з використанням середнього геометричного показника.

Плюси та мінуси життя у Фінляндії

У Фінляндії відзначається високий рівень життя за рахунок комфортної інфраструктури міст та країни загалом, але кожен іноземець може знайти свої плюси та мінуси у різних сферах держави.

Транспорт. У 2018 році Фінляндія посіла 11 місце у світі за якістю транспортного та вантажного сполучення, яке забезпечує доставку товарів. У країні працює понад 20 аеропортів, що приймають регулярні пасажирські рейси, прокладено близько 6 000 км залізниці, є багато магістралей із якісним твердим покриттям, платних доріг немає. Державна влада Фінляндії відзначає регулярність руху, чистоту міських та міжміських громадських автобусів, які найчастіше обладнуються розетками та Wi-Fi. Квитки на всі види транспорту можна придбати онлайн. Вартість поїздки тривалістю 80 хвилин автобусом по Гельсінкі складає 3,1 EUR. Ціна квитка на поїзд до міста Рованіємі (відстань 811 км) коштує від 116 до 170 EUR.

Продукти. У рейтингу глобального індексу продовольчої безпеки Фінляндія посідає перше місце у світі — це означає, що з урахуванням рівня зарплати жителі держави можуть легко забезпечити себе необхідною їжею, їм доступна широка різноманітність продуктів, місцеве сільське господарство розвивається та швидко постачає магазини свіжим товаром. Найбільшою популярністю серед фінів мають мережі супермаркетів K-Market, Lidl, Alepa.

Екологія, природа та клімат. Держава посідає 3 місце серед країн світу за рівнем екології. Фінляндія вважається найзеленішою в Європі, оскільки 75% її території вкрито лісами. Привабливі для туристів численні озера та ставки, яких у державі налічується близько 187 890. Для клімату країни характерні швидкі зміни погоди, медіанна температура південно-західної частини становить 5,5 °C. Влітку в Гельсінкі повітря в середньому прогрівається до 21°C, взимку остигає до -5°C. Понад половину днів у році у Фінляндії спостерігаються опади, винятком є ​​лише прибережні райони. Влітку в червні-липні по всій країні наступають білі ночі, коли сонце практично не сідає за обрій, а взимку тривалість світлового дня в Гельсінкі скорочується до 6 годин на добу.

Зв’язок. З середини 2010 року в країні на законодавчому рівні прописано право кожного громадянина на доступ до широкосмугового інтернету зі швидкістю 1 Мбіт/с, тому підключитися до нього можна навіть у віддаленому селі. У Фінляндії активно розвивається мережа 5G – вже у 2021 році їй могли користуватися близько 11% абонентів.

Мова. У країні дві офіційні мови — фінська та шведська, але також можна зустріти жителів, які володіють саамськими корінними прислівниками. За різними даними, близько 70-75% населення держави говорить англійською, що полегшує адаптацію мігрантам. Іноземці можуть записатися на безкоштовні курси для вивчення національної мови, яка вважається однією з найскладніших у світі. Базове усне та письмове володіння фінським є обов’язковим для претендентів на громадянство країни.

Менталітет. Фіни мовчазні, можуть робити паузи навіть у розмові, цінують чесність, пунктуальність. При знайомстві або привітанні слід потиснути руку фіну, але не обіймати — тілесні контакти більш характерні для сімейних стосунків. Жителі країни ввічливі, радо допомагають туристам, що є плюсом і для мігрантів. Фінляндія є лідером за якістю життя іноземців, які почуваються в країні в повній безпеці.

Житло. Обмеження для оренди чи купівлі нерухомості у Фінляндії іноземцями відсутні. Однак мігрантам, які не є громадянами країн ЄС чи ЄЕЗ, для придбання житлоплощі потрібно отримати спеціальний дозвіл від Міністерства оборони та податковий номер. Студенти можуть орендувати кімнати зі суттєвими знижками за допомогою фонду Hoas. Для пошуку житла з метою оренди, виходячи з відгуків іноземців, що переїхали, слід використовувати сайт Vuokraovi. Більшість об’єктів нерухомості здаються без меблів.

Працевлаштування. З 2021 року Фінляндія почала проводити політику розвитку міграційних програм для залучення робітників з країн, які не входять до ЄС. Висока потреба у кваліфікованих іноземцях виникла через старіння місцевого населення. Щоб заповнити вакансії, уряд прискорив процес видачі ВНЗ для роботи. Найбільш потрібні кваліфіковані кадри в галузі охорони здоров’я, соціального захисту, громадського транспорту, сільського господарства, інформаційних технологій. Знання фінської чи шведської мови для працевлаштування не є обов’язковим, але буде великою перевагою, як і володіння англійською.

Соціальний захист. Фінляндія займає високі позиції щодо рівня життя населення у світі, у тому числі через сильний соцзахист мешканців. За населення у 5,5 млн за 2022 рік Фінляндія витратила на пільги та інші соціальні виплати 75,9 млрд EUR. Найбільше держава витрачає кошти на виплату пенсій. Також фіни можуть отримати соціальне кредитування, наприклад, щоб закрити інші борги перед банками, придбати житло.

Медицина. Згідно з індексом охорони здоров’я, який оцінює якість надання медичної допомоги, її доступність, професіоналізм лікарів, наявність необхідного обладнання, вартість, Фінляндія посідає 10 місце у світі. Щоб отримувати не екстрену допомогу в лікарнях країни, потрібно оформити карту соціального забезпечення та медичного страхування Kela Card, яка також доступна особам з ВНЖ, які прожили у Фінляндії не менше року, працюючим іноземцям та мігрантам з ПМП.

Робота банків та держорганів. У Фінляндії працює 49 банків, у тому числі комерційні та філії іноземних установ, зазвичай вони приймають клієнтів з 10:00 до 16:30. Щоб відкрити рахунок у місцевій фінустанові, іноземцю необхідно надати паспорт та ВНП або інший документ, що дає право на проживання в країні, а також персональний код платника податків, адресу реєстрації місця проживання. Платіжна картка виготовляється та доставляється протягом кількох днів. Багато фінансових установ дозволяють користувачам реєструватися в онлайн-банкінгу, але у своїх відгуках іммігранти стверджують, що сервіс не настільки багатофункціональний, як у країнах пострадянського простору. На всій території держави є велика кількість банкоматів, які відмічені жовтим написом «ОТТО».

Отримати доступ до державних послуг у Фінляндії можна і онлайн, але, якщо потрібне надання документів, потрібно прийти особисто. Подати заяву на ВНЖ іноземці можуть бути віддалені за допомогою міграційного сервісу.

Освіта. У 2020 році Фінляндія посіла друге місце у світі за критерієм найкращої системи освіти. Шкільне навчання в країні є безкоштовним, що поширюється і на мігрантів. Вища освіта для вихідців із країн пострадянського простору платна, якщо програма ведеться англійською мовою — навчальний рік коштує від 8 000 до 18 000 EUR. Навчатися у вузі фінською або шведською можна безкоштовно.

Бізнес-середовище. Іноземці можуть отримати фінський ВНЖ для підприємництва, щоб розвивати на території країни свою компанію. Процедура реєстрації бізнесу мігрантами така сама, як і для місцевих жителів, вони також можуть отримувати кредити та гранти. На міжнародному рівні бізнес-середовище Фінляндії вважається стабільним і передбачуваним. У 2022 році в країні було запущено 3821 стартап.

Заробітна плата фінів. На початок 2023 року у Фінляндії не встановлено мінімальної заробітної плати, її розмір визначається колективними договорами для конкретних секторів. Середній річний заробіток фінів за даними за 2022 рік становив 43 193 EUR. Найбільш високі зарплати одержують лікарі, керівники компаній, HR, фахівці з продажу та розвитку бізнесу, фінансисти, проджект-менеджери. Середній рівень оплати праці спостерігається у адміністративних та комерційних директорів, менеджерів із закупівель, продажу. До найбільш низькооплачуваних професій у Фінляндії належать працівники пралень, помічники на кухні, прибиральники. У таблиці нижче вказано показники середнього доходу представників різних спеціальностей.

Професія / Медіанний розмір місячної зарплати / €
Лікарі загальної практики 8 670
Менеджери фінансових та страхових служб 8 420
HR-фахівці 7 182
Фінансові менеджери 7 154
Директора з продажу та маркетингу 7 060
Фармацевти 6 115
Регіональні архітектори 4 208
Вчителі-предметники 3 561
Медсестри-фахівці 3 252
Офіціанти 2 344
Грумери 2 342
Касири 2 325
Перукарі 2 310
Працівники кафе, барів 2 193
Няні 2 147
Прибирачі приміщень 2 126
Помічники на кухні 2 120

Особи з високим рівнем освіти отримують заробітну плату вищу, ніж у фахівців із низькою кваліфікацією. Незалежно від рівня диплому, оплата праці чоловіків у середньому перевищила зарплату жінок на 10–30 %. Особи обох статей із дослідницькою освітою можуть претендувати приблизно на рівну заробітну плату, а найбільший розрив спостерігається у таких спеціальностях як адміністрування та маркетинг. Проте експерти стверджують, що різниця в оплаті праці чоловіків і жінок залежить не від статі, а від таких об’єктивних факторів як спеціалізація професії, кількість понаднормових годинників, загальна тривалість кар’єри. У молодих вікових групах заробіток не залежить від ґендеру, але починає збільшуватися на користь сильної статі з 25–29 років. Пенсія у чоловіків також вища — у середньому вона становить 2 006 EUR проти 1 601 EUR у жінок.

Вік загалом впливає на заробітну плату фінів — вона збільшується з початку роботи і до 34 років, після 48 може знижуватися. Зменшення оплати праці старших осіб залежить кількості відпрацьованих годин, і навіть специфіки зайнятості — постійна чи змінна.

Вартість життя у Фінляндії. Вартість життя у Фінляндії досить висока — в середньому одній особі потрібно близько 600–900 EUR на місяць, сім’я з двох дорослих та двох дітей щомісяця витрачає приблизно 5 634. Якщо оцінювати витрати мешканців Гельсінкі, сума збільшиться на 15 %, оскільки у столиці проживання коштує дорожче — 6 450 EUR на сім’ю та 1 550 для самотнього городянина. Основні статті витрат фінів, які забезпечують середнє життя у державі:

Оренда житла. У Гельсінкі квартира-студія коштує близько 720 EUR, з двома спальнями – 880 EUR, 3-кімнатна – 1 300 EUR. Місто Турку відрізняється нижчою вартістю оренди: студія коштуватиме 560 EUR, габаритніше житло — 680–870 EUR. Продавець у магазині із зарплатою 2 541 EUR може самостійно знімати невелику житлоплощу навіть у великому місті.
Купівля житлової нерухомості. У центрі столиці доведеться заплатити за 1 м2 9 000–10 000 EUR, а на околиці Яком’яки та Контулі — 3 300 EUR. У місті Оулу м2 квартири коштує від 2800 до 5000 EUR. Середні ціни на будинки в Гельсінкі досягають 3118 EUR за 1 м2, а в таких невеликих населених пунктах як Порвоо і Вантаа можна придбати котедж за 228 000 EUR. Для купівлі квартири фіни часто користуються іпотекою.
Місячний кошик продуктів харчування. Життя у Фінляндії коштує досить дорого в плані купівлі їжі — одному городянину на місяць потрібно 240–270 EUR, проте ця сума додатково включає невеликі витрати на кухонне начиння, перекушування за межами будинку.
Побутова хімія. Купівля шампуню, зубної пасти, рушників, засобів жіночої гігієни, рідкого миючого засобу та упаковки туалетного паперу коштуватиме фінській родині приблизно 30 EUR.
Одяг. У рік фіни витрачають на різні предмети гардеробу приблизно 800–900 EUR, що у місячному розрахунку становить менше 100. У порівнянні з іншими європейськими країнами у Фінляндії ціни на одяг та взуття досить високі: за даними за 2017 рік, держава займала 11 місце за розміром витрат на цю потребу.

Комунальні послуги. Середня вартість комунальних послуг за квартиру площею 85 м2 складає 115 EUR, ця сума охоплює електрику, воду, тепло, охолодження приміщення, вивіз сміття. Додаткова витрата – 30 EUR за швидкісний інтернет.
Транспорт. Якщо мешканець міста переміщається лише громадським транспортом, йому варто придбати місячний проїзний вартістю 52–97 EUR. Для дітей діє знижка на міські автобуси, трамваї та метро у розмірі 50%. Літр бензину коштує близько 2 EUR — це досить доступна ціна для фінів, завдяки чому автомобілі популярні в країні. За зарядку електромобіля у Фінляндії необхідно заплатити в середньому 0,32 EUR за хвилину. Новий Citroen C1 VTi 72 Feel можна придбати за 13 800 EUR.
Зв’язок. У країні працює 3 національних оператори мобільного зв’язку — Telia, Elisa та DNA. Безлімітний пакет на дзвінки та 33 Гб швидкісного інтернету можна придбати за 30 EUR на місяць.
Медицина. Після покупки Kela Card фіни платять за перші 3 відвідування лікаря близько 20 EUR, всі наступні консультації повністю безкоштовні.
Навчання. Дитячі садки країни платні, хоча батьки можуть отримувати пільги залежно від рівня свого доходу. Максимальна вартість відвідування на місяць становить 295 EUR за першу дитину та 188 за другу, а мінімальна — 30, оплата є погодинною. Для дітей віком від 5 до 6 років перша половина дня безкоштовна. Дошкільна підготовка та подальше 9-річне навчання у школі не оплачується батьками. Фіни також можуть отримати безкоштовну професійну та вищу освіту.

Податки у Фінляндії. У Фінляндії легальне життя людей неможливе без сплати податків — жителі країни виплачують збори, які включають:

внески до пенсійного фонду;

прибуткові податки — державний, муніципальний, церковний, за мовлення, медичне обслуговування;
страхування від безробіття.
Муніципальний та церковний збори є фіксованими, але можуть відрізнятись залежно від населеного пункту. У середньому звичайний працівник платить на муніципалітет 7,37% від оподатковуваної зарплати, але в церкву — 1,38%. Кожна особа, яка отримує дохід, зобов’язана оформити податкову картку — документ, що містить дані про розмір ставки, який необхідно отримувати щорічно або частіше, якщо протягом року змінюється зарплата.

Державний податок у Фінляндії є прогресивним — чим більше заробляє житель країни, тим більше платить у скарбницю:

Розмір оподатковуваної зарплати / € Податок з нижньої межі / € / Податок на частину доходу, що перевищує нижню межу, у %
0-19 900 0,00 12,64
19 900-29 700 2515,36 19,00
29 700-49 000 4377,36 30,25
49 000-85 800 10 215,61 34,00
85 800 22 727,61 44,00
Якщо особа, наприклад, отримує 25 000 EUR на рік, вона потрапляє до другої категорії платників податків. Від розміру своєї заробітної плати необхідно відібрати 19900 і помножити на ставку 19%: (25000 — 19900) х 19% = 969.

До отриманої за формулою суми необхідно додати збір за нижньою межею, розмір якої для другої категорії громадян складає 2515,36 EUR. Таким чином, фінський працівник, який отримав за рік 25 000 доходів оподатковуваного, повинен заплатити фіскальній службі 3484,36 EUR.

Бізнес у Фінляндії зобов’язаний сплачувати корпоративний податок у розмірі 20%. Також з компанії стягується збір за громадське мовлення — 140 EUR на рік, якщо її дохід становить менше 50 000 EUR, а якщо вище за цю суму, то + 0,35%, але не більше 3 000 EUR всього. Додатково підприємці сплачують такі види податків:

ПДВ — 24%, але може знижуватися залежно від товару;
митні за ввезення товару, їх розмір визначається лише на рівні Євросоюзу;
акцизний;
на нерухомість — його сума визначається кожним окремим муніципалітетом.
Роботодавець сам сплачує всі прибуткові збори за своїх співробітників, тому працівники отримують лише чисту заробітну плату і не займаються податковими питаннями.

Соціальний захист у Фінляндії. У фінському суспільстві переважає середній клас — особи, заробіток яких перевищує медіанний країною 75 %, але становить трохи більше 200 %. Останні 5 років до такої категорії належить близько 68 % жителів держави. Частка громадян Фінляндії, які перетнули поріг бідності, за даними Світового банку, становить 10,8%. Відповідно до законодавства ЄС, такими, що потребують, вважаються ті особи, дохід яких нижчий від середньостатистичного на 60 %. Таким чином, фіни, які отримують за місяць близько 1 440 EUR до вирахування податків, вже належать до категорії бідних. Межа злиднів розраховується в залежності від складу сім’ї та її потреб, такий клас громадян отримують соціальну допомогу.

Забезпечення пенсіонерів. У Фінляндії застосовується гнучка система розрахунку пенсійного віку, пов’язана з його поступовим підвищенням — наприклад, жителі країни, які народилися 1958 року, можуть вийти на пенсію, якщо їм виповнилося 64. Середній розмір виплат складає близько 1784 EUR. У країні працює велика кількість будинків для людей похилого віку — близько 1000 приватних і практично стільки ж державних установ, хоча їхня кількість постійно скорочується.

Виплати батькам. Жителі Фінляндії можуть претендувати на виплати допомоги у зв’язку з втратою доходу через догляд за дитиною. Батьки отримують 100% своєї заробітної плати. Додатково щомісяця виплачується допомога на дитину до досягнення нею віку 17 років, сума виплат залежить від розміру сім’ї:

Кількість дітей / Сума допомоги, €
1 94,88
2 104,84
3 133,79
4 163,24
5 182,69

Допомога з безробіття. Особи, які втратили роботу, можуть отримувати соціальні виплати у розмірі 37,21 EUR на день плюс додатково близько 7–13 EUR на дітей. Допомога нараховується тільки на будні дні, навіть якщо посеред тижня випадають свята. Також допомога надається особам із тяжкими захворюваннями.

Пільги для бізнесу. У Фінляндії підприємці можуть отримувати гранти на стартапи, які забезпечують запуск фірми, підтримка триває трохи більше року. Стартовий розмір допомоги для бізнесменів-початківців складає 740 EUR на місяць. У країні працює державна компанія із кредитування бізнесу, яка пропонує підприємцям вигідні позики.

Як вибрати місто для постійного проживання у Фінляндії

При виборі міста для життя кожному мігранту слід спиратися на власні запити, потреби, професію, ретельно проаналізувати відмінності різних населених пунктів:

Гельсінкі. Найбільше місто країни, що підходить любителям насиченого активного життя, фахівцям з високою кваліфікацією, які прагнуть влаштуватися на роботу в масштабні компанії. Життя в столиці Фінляндії за місяць коштує близько 2 200 EUR, житло — від 800. Знайти роботу в Гельсінкі найпростіше, оскільки тут функціонує багато фірм, а також можна отримувати високу заробітну плату — близько 4 000 EUR. Враховуючи те, що у місті налічується понад 600 000 мешканців, тут перспективно відкривати новий бізнес. Дітей можна влаштувати до фінсько-російської школи. З мінусів міста – високі ціни, велика кількість туристів.
Раваннями. Найбільший населений пункт з тих, що розташовані за полярним колом у Лапландії. Перед переїздом до Рованіємі слід підготуватися до холодного клімату, тривалої зими, тому місце найкраще підійде любителям зимових видів спорту. Місто відрізняється компактністю — тут лише 60 000 жителів. Для життя в північному районі Фінляндії потрібно близько 1620 EUR. Арендувати квартиру можна від 550 EUR на місяць. Проте вакансії у місті не надто різноманітні — найчастіше потрібні менеджери з продажу, працівники сфери безпеки, туризму. У Рованіємі діють державні, приватні та міжнародні школи, останні пропонують навчання фінською та англійською мовами.
Оулу. Місто вважається відповідним місцем проживання для сімейних пар. Розташований недалеко від Лапландії на березі річки Оулуйокі та Ботнічної затоки. Населення Оулу складає 200 тисяч жителів. Щомісяця для життя у місті необхідно близько 1 150 EUR, житло можна орендувати від 610. У населеному пункті добре розвинене ділове середовище, туризм, тому є багато варіантів для працевлаштування, запуску власного бізнесу. В Оулу працює національна міжнародна школа з англомовним викладанням.
Еспо. Місто розташоване поруч із Гельсінкі, а тому підійде тим мігрантам, для яких столиця виявилася дорогою. Для комфортного проживання тут достатньо 1730 EUR на місяць, житло можна орендувати від 400. Проживаючи в Еспоо, працювати можна в столиці — поїздка до неї поїздом займає 25 хвилин. Населення міста перевищує 270 000 та постійно зростає, що робить актуальним запуск бізнесу у різних галузях. Діти можуть навчатися в Еспоо з викладанням фінською, шведською або англійською або їздити в Гельсінкі.
Турку. Старовинний населений пункт з багатьма історичними будинками, кількість жителів тут перевищує 186 000. Турку підійде любителям зелених міст і охочим працевлаштуватися в туристичній сфері, але також тут можна отримати посаду від прибиральниці до лікаря — спектр вакансій досить широкий. Для комфортного життя потрібно близько 1500 EUR, для оренди житла необхідно від 500. У місті діє свій діловий район, який стимулює запуск нових стартапів. У Турку є школи з викладанням російською, англійською мовами.
Ванта. Місто розташоване всього в 20 км від Гельсінкі, відрізняється комфортними умовами життя для сімей, має багато місць для шопінгу, має потенціал для відкриття та ведення бізнесу. В безпосередній близькості до Вантаа розташований міжнародний аеропорт. Приблизні витрати мешканця міста становлять 1 760 EUR, вартість оренди нерухомості починається від 600. Завдяки своєму розташуванню Вантаа відкриває можливості для запуску нового бізнесу, працевлаштування у численні компанії. Діти можуть ходити до фінських чи міжнародних шкіл, але також у місті є навчальний заклад для вивчення російської мови та математики.
Доступні варіанти легалізації у Фінляндії. Щоб отримати законне право на життя у Фінляндії, іноземцю необхідно оформити місцевий ВНЗ, ПМП чи громадянство. Тимчасовий дозвіл на проживання надається для роботи з найму або працевлаштування на посаду з високою кваліфікацією, тривалого відрядження або професійної релокації, возз’єднання з сім’єю. Іммігрувати та отримати дозвіл на тимчасове проживання мають право родичі місцевих мешканців, біженці, студенти фінських вишів. Термін дії документа залежить від мети перебування у країні. Постійний посвідку на проживання можуть отримати особи, які прожили у Фінляндії 4 роки поспіль з безперервним ВНЖ. 5 років тривалого перебування у країні дають декларація про оформлення громадянства.

Допомога у переїзді до Фінляндії на постійне проживання

Іноземці можуть зіткнутися з певними нюансами при спробі отримати дозвіл на проживання у Фінляндії, пов’язані з нерозумінням законодавства держави, незнанням мов та тонкощів юридичних процедур.

Місто-інфраструктура

Будет интересно почитать

Back to top button