НовостиЗапорожьеЯдерная энергетика

У Фінляндії готуються опалювати житлові будинки міні-атомними реакторами

Влада Гельсінкі (Фінляндія) планує використовувати атомну енергію для централізованого теплопостачання. Сайт World Nuclear News повідомляє про подробиці цієї програми.

Ряд фінських міст почали дослідження з оцінки доцільності використання малих модульних реакторів (ММР) замість видобувних видів палива (вугілля, газу тощо) для забезпечення централізованого теплопостачання, сообщает информационно-аналитический Центр о ядерной энергетике EUAXIS.

Група експертів провела аналіз програми по «декарбонізації» електрики, транспорту та опалення в Гельсінкі за рахунок використання сучасних моделей малих атомних реакторів.

В даний час велика частина теплопостачання в Фінляндії проводиться за рахунок спалювання вугілля, природного газу, деревного палива і торфу.

При цьому, за повідомленням однієї з некомерційних організацій, що займаються дослідженнями в сфері енергетики, влада багатьох фінських міст усвідомлює складність такої ситуації і готова вжити заходів щодо переходу до безкарбонової енергетики.

Як заявив муніципальний депутат міста Гельсінкі і заступник голови Фінської Піратської Партії Петрус Пеннанен (Petrus Pennanen), «більше половини викидів парникових газів з Гельсінкі походять від централізованого теплопостачання, який організовується за рахунок викопних видів палива. Якщо ми дійсно зацікавлені в зниженні парникових викидів, ми повинні серйозно зацікавитися новими проектами реакторів».

У свою чергу, за словами Атте Харьяні (Atte Harjanne), фахівця зі зміни клімату в Фінському метеорологічному інституті і представника Партії Зелених при Гельсінській міській раді, «ядерна енергетика, незважаючи на попередньо побоювання її з боку екологів, змогла довести, що є безпечним, швидким і економічно ефективним методом декарбонізації енергетичного сектора. Є сенс проаналізувати цей напрям розвитку».

Пеннанен і Харьяні співпрацюють з екологічною організацією під назвою «Екомодерністське суспільство Фінляндії» в підготовці громадського обговорення проекту використання малих атомних реакторів. «Екомодерністське суспільство Фінляндії» протягом останніх двох років просуває ініціативу із залучення передових малих атомних реакторів.

У вересні нинішнього року ця організація опублікувала доповідь «Суспільство і енергія для людства», в якому був проведений аналіз можливих результатів реалізації проекту по декарбонізації енергетичного сектора агломерації Гельсінкі за рахунок використання передових реакторних технологій. У доповіді, зокрема, констатується, що однією з проблем в реалізації цього проекту є великі сезонні коливання попиту на тепло і електроенергію.

Пропонований проект передбачає щорічне використання атомної енергії для централізованого теплопостачання на рівні 8 ТВт/рік, виробництва електроенергії на рівні 12 ТВт/рік і виробництво водню для транспортних засобів на водневому паливі з енергетичним еквівалентом 4 ТВт/рік для транспортних видів палива. Як очікується, нові моделі малих реакторів, що підходять для реалізації цього проекту, надійдуть на ринок до 2030 року. Серед конкретних моделей реакторів, які розглядають ініціатори проекту — китайський HTR-PM з кульовими твелами і рідинно-сольовим реактор розробки Terrestrial Energy.

Як повідомив віце-голова Екомодерністского суспільства Фінляндії Рауль Партанен (Rauli Partanen), крім Гельсінкі, інтерес до проекту використання ядерних реакторів для теплопостачання висловили також  міста Еспоо і Кіркконуммі, які входять в столичну агломерацію.

«Місто-інфраструктура»

Будет интересно почитать

Back to top button