У Запоріжжі успішно реалізується регіональна програма з моніторингу за деформаціями житлових будинків, виконання якої розраховано на 2017-2021 роки.
Про це в інтерв’ю розповів директор Державного підприємства «Запорізьке відділення НДІ Будівельних конструкцій», кандидат технічних наук Віктор Шокарев.
За його словами, дана програма розроблялася з урахуванням того, що починаючи з 2010 року роботи по усуненню наднормативних кренів в Запоріжжі не виконувалися, при цьому проблема технічного стану житлових будинків, фундамент яких «просів» і під своєю вагою ці будинки дали крен, ставала все гостріше.
Директор Запорізького відділення НДІБК розповів, що програма включає наступні етапи робіт: визначення планово-висотного положення блок-секцій житлових будинків, встановлення циклічних геодезичних спостережень за будівлями, обстеження технічного стану будівель, розробка проектно-кошторисної документації на усунення наднормативних кренів блок-секцій, а також виконання будівельно-монтажних робіт по усуненню кренів будівель.
«У рамках цього проекту у 2017-2018 роках було виконано обстеження технічного стану 18 блок-секцій житлових дев’ятиповерхівок, і розроблені 9 проектів усунення наднормативних кренів будівель.
Підприємством «Гідроспецстрой» були виконані роботи по усуненню наднормативних кренів трьох блок-секцій з використанням методу горизонтального буріння ґрунту з-під підошви фундаменту. Максимальні відхилення верху дев’ятиповерхових великопанельних житлових блок-секцій від вертикалі дорівнював 270 .. 313 мм.
В результаті нерівномірних осідань фундаментів, блок-секції зіткнулися на ділянках деформаційних швів. Роботи проводилися без відселення мешканців, при науково-технічному супроводі Запорізького відділення Державного підприємства НДІ Будівельних конструкцій», — зазначив Віктор Шокарев.
Він також додав, що в рамках регіональної програми з моніторингу за деформаціями житлових будинків фахівці НДІБК також обстежили 63 блок-секції в 5 районах Запоріжжя. З’ясувалося, що 269 дев’ятиповерхових блок-секцій мають наднормативний крен, а 79 блок-секцій зіткнулися між собою або з поруч розташованими житловими будинками.
«Будівництво та експлуатація будівель, споруд на територіях України в більшості випадків ведеться в складних інженерно-геологічних умовах. Але ще зовсім недавно проектувальники та будівельники недостатньо були знайомі зі специфікою будівництва на лесових ґрунтах, що залягають на території Запоріжжя.
Тому при будівництві не застосовувалися конструктивні водозахисні заходи для захисту будівель і споруд від просідання ґрунту. Сьогодні на практиці наші фахівці фіксують пошкодження будівель і споруд, їх крен.
Ми володіємо технологіями управління висотним положенням будівель і споруд, що дозволяє нам забезпечувати якісне проведення натурних експериментів на будівлях з різними конструктивними схемами й виконувати їх захист від «просідання» фундаменту», — зазначив кандидат технічних наук.
Віктор Шокарев також уточнив, що для підйому будівель і усунення їх наднормативних кренів в НДІБК була розроблена і виготовлена мобільна електрогідравлічна система, яка складається з плоских домкратів, гідроприводів, насосної станції, пульта управління.
«Територія Запоріжжя відноситься до категорії складних інженерно-геологічних умов у зв’язку з заляганням структурно-нестійких лесових ґрунтів, а також наявністю підтоплених та зсувонебезпечних насипних ділянок і їх комбінацій.
Для території Запоріжжя було складено карту ґрунтових умов з виділенням 14 зон. Там повсюдно простежується поширення лесових ґрунтів потужністю від 10 ..15 м (стара частина міста) до 40 м (Хортицький район) та відповідним потенційним просіданням при їх замочуванні 20 … 100 см. Раніше гідрогеологічні умови території в основному характеризувалися як відсутністю підземних вод на окремих ділянках, так і глибоким їх заляганням (до 30 … 50 м). Однак, починаючи з 30 років минулого століття посилюється вплив господарської діяльності на лесову середу. В даний час загальний підйом рівня підземних вод на окремих ділянках відбувається зі швидкістю 0,2 … 1,0 м/рік і розвивається процес підтоплення забудованих територій. Сьогодні загальна площа підтоплення в Запоріжжі становить 65,6 млн м²», підсумував директор Запорізького відділення державного підприємства НДІ Будівельних конструкцій.
Він також підкреслив, що починаючи з 1987 року фахівцями Запорізького відділення ДП НДІБК були усунені наднормативні крени 52 будівель і споруд, в тому числі в Запоріжжі 24 житлових будинків та 5 димових труб.
Владислав Кордік