Ядерна енергетикаЗапоріжжя

Усі шість реакторних блоків Запорізької АЕС переведені у стан «холодного зупину»

Останній, четвертий блок вийшов на цей робочий стан рано вранці в суботу.

Усі шість реакторних блоків Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) наразі перебувають у холодній зупинці вперше з кінця 2022 року після того, як енергоблок 4 досяг цього робочого стану сьогодні вранці, — заявив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі.

Відповідно до планів ЗАЕС, про які раніше повідомляло МАГАТЕ, у п’ятницю вранці станція розпочала переведення четвертого енергоблоку з гарячого на холодну зупинку, і цей процес завершився сьогодні о 7:30 ранку. На цей крок компанія вирішила піти після того, як у сусідньому місті Енергодар, де мешкає більша частина персоналу станції, нещодавно завершився зимовий опалювальний сезон.

«Я вітаю цю розробку, яку Агентство рекомендувало протягом деякого часу, оскільки вона підвищує загальну безпеку об’єкту. Агентство продовжить уважно стежити за експлуатаційним станом Запорізької АЕС та надавати технічно життєздатні альтернативи у контексті швидких змін та викликів», — заявив генеральний директор Гроссі.

ЗАЕС припинила виробляти електроенергію для національної мережі у вересні 2022 року, але з жовтня 2022 року принаймні один із шести енергоблоків перебував у режимі гарячого зупинки для забезпечення централізованого теплопостачання, а також технологічної пари для переробки рідких відходів на майданчику.

Після того, як на початку цього року на електростанції відповідно до рекомендацій МАГАТЕ було введено в експлуатацію чотири нещодавно встановлені дизельні парогенератори для виробництва пари для переробки таких відходів, четвертий реакторний блок залишився в гарячій зупинці, головним чином, щоб допомогти зберегти тепло в Енергодарі. П’ять інших реакторів перебували у холодній зупинці, і тепер до них приєднався четвертий енергоблок.

При холодному зупині, якщо з будь-якої причини відведення тепла буде перервано, існує додатковий запас реагування в кілька днів, перш ніж охолодження ядерного палива в реакторі може бути порушено. Реактору також потрібно менше охолоджувальної води, ніж при гарячій зупинці, і ця проблема стала ще складнішою після руйнування Каховської греблі нижчою за течією в середині 2023 року.

Хоча цей захід є позитивним для ядерної безпеки, ситуація залишається надзвичайно крихкою в той час, коли найбільша в Європі атомна електростанція стикається з серйозною небезпекою: за останній тиждень по об’єкту було завдано кілька ударів безпілотників.

«Рішення про холодну зупинку всіх шести енергоблоків саме по собі є позитивним, оскільки розхолодження реактора забезпечує додатковий буфер на випадок аварії. Але це не вирішує фундаментальної проблеми недавнього різкого погіршення ситуації на заводі. Безперечно, ядерна безпека на цьому великому ядерному об’єкті залишається дуже нестабільною», — заявив генеральний директор Гроссі.

Потенційні ризики були ще раз підкреслені цього ранку, коли група експертів МАГАТЕ, яка знаходилася на цьому місці, повідомила, що менш ніж за півгодини почула шістнадцять пострілів вихідного артилерійського вогню — деякі на близькій відстані, інші на великій відстані, але все ще чітко чутні.

Національний регулюючий орган України, Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) раніше видав нормативні приписи про обмеження роботи всіх шести енергоблоків ЗАЕС до стану холодного зупинки.

Місто-інфраструктура

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Будет интересно почитать

Back to top button