НовостиКиевЯдерная энергетика

Експерти про перевищення рівню радіоактивного рутенію-106

Григорій Коваленко, доктор фізико-математичних наук, професор, завідуючий лабораторії радіоекологічної безпеки та радіаційного моніторингу Науково-дослідного підприємства «Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем» , м. Харків:

Сформувалися дві основні версії витоку рутенію-106. Згідно з першою, це падіння супутника, у паливних елементах якого був присутній рутеній. За другою, витік необхідно шукати в медичних установах, тому що ця речовина використовується для лікування онкозахворювань в офтальмології. Шукати в Східній Європі інциденти на АЕС — вже недоцільно, тому що будь-яка надзвичайна подія на атомній станції призвела б до викидів не тільки рутенію, але і як мінімум цезію та інших радіонуклідів.

Тому, в місці концентрації рутенію необхідно опрацювати перші дві версії та шукати джерело виходячи з них.

В Україні всі атомні станції зараз теж зафіксували перевищення рівня рутенію на десятки мікробеккерелей. На початку поточного року в Європі була аналогічна ситуація з перевищенням рівня йоду, який фіксували і в нашій країні в тому числі. Максимальна активність була зареєстрована на території Польщі, де з цим ізотопом працювали на виробництві в медичних цілях.

Володимир Юсупов, начальник навчально-тренувального центру Хмельницької АЕС:

Виявлення всього лише тисячної частки рутенію в навколишньому середовищі не становить жодної загрози ні для України, ні для країн Європи. Зареєстровані показники настільки мізерно малі, що ніякої загрози для населення не уявляють. На даний час виявлений рутеній ніякої небезпеки не представляє. Але питання про те, що є джерелом витоку, дійсно відкрите — у нас немає підтвердженої інформації про те, що на російських підприємствах відбулася яка-небудь аварія.

Малкольм Сперрін, директор відділення медичної фізики та клінічної інженерії госпіталю Оксфордського університету у Великобританії:

— Рутеній-106 — дуже рідкісний елемент, і тому його присутність може свідчити про те, що стався якийсь інцидент. Але при цьому необхідно відзначити, що його концентрація в атмосфері вкрай низька, незважаючи на перевищення нормальних значень в 900 разів.

Професор Падді Ріган, Університет Суррея:

Якби це був витік з ядерного реактору або ядерний вибух, інші радіоізотопи також були б присутні в «хмарі», але як видно зі звітів це не так, — сказала Ріган.

Професор також вказав, що виявлений рівень забруднення не становить загрозу здоров’ю людей. «Рівні концентрації рутенію свідчать про те, що будь-які біологічні ефекти впливу цього джерела по суті аналогічні будь-яким нормальним природним радіаційним фонам», — повідомив він виданню Рейтер.

Федеріко Роккі, Департамент ядерної безпеки, Enea (Італійське національне агентство з нових технологій, енергетики та сталого економічного розвитку):

— Рутеній-106 — це метал, який виробляється в ядерних реакторах, а потім обробляється для використання в медицині, проти раку очей. Ймовірно, витік стався на цьому етапі обробки. Якби на АЕС сталася аварія, ми б також спостерігали інші радіоактивні елементи. Але це не так. Концентрації, які спостерігаються в Італії, в мільйони разів нижчі за рівень ризику.

Марко Касоліно, науковий співробітник, Італійського Національного інституту ядерної фізики, який брав участь, зокрема, в аналізі аварії на японській АЕС «Фукусіма-1»:

— У межах від 10 до 20 миль від джерела забруднення можуть виникнути ризики для продуктів. Але не більше. Кількість рутенію-106, виявленого в Росії, в 900 разів вище природного фону. Але тільки тому, що природний фон рутенію практично дорівнює нулю, хоча цей елемент зустрічається в таких породах, як скелі в Римі, в яких містяться уран і торій. Лікування пухлин рутенієм відбувається шляхом наближення радіоактивного джерела близько до ока, після чого випромінювання (у багато разів концентрованіше, ніж розсіяне в повітрі) руйнує пухлинні клітини. Також рутеній-106 використовується в теплових генераторах для супутників.

Мааріт Муйкку (Maarit Muikku), керівниця лабораторії, STUK (Центр радіаційної безпеки Фінляндії):

— Підвищений вміст рутенію був зафіксований в багатьох регіонах, і оголошені російською владою значення відповідають показникам, зафіксованим в країнах Східної Європи. Цей випадок витоку можна вважати винятковим. Ми вже зайшли так далеко, що походження рутенію не вийде з’ясувати за допомогою модельованих розрахунків і гри в секретну поліцію. Нам слід виходити з того, що «Маяк» заявив, що не є джерелом викидів, і Росатом в своєму прес-релізі говорить про те ж.

Вона не вірить в те, що Росатом міг навмисно приховати витік. А  також не впевнена в тому, що витік рутенію сталася в Росії.

Алеш Йон, віце-президент Інженерної академії Чеської республіки:

З опублікованих даних ясно, що мова йде не про витік з АЕС або об’єкта з переробки ВЯП (відпрацьованого ядерного палива), наприклад, як то кажуть в новинах про підприємство «Маяк», тому що були б зафіксовані і інші радіонукліди розщеплення.

Виток з медичного об’єкта, де використовується рутеній-106 в терапевтичних цілях, не представляється можливим з точки зору обсягу радіоактивності.

«Шукачі» джерела могли б вивчити і варіант можливої втрати або поломки радіотермоелектричного генератора, які використовуються для енергоживлення приладів у віддалених місцях (радіомаяки, метеозонди та інші вимірювальні станції). Ці генератори хоч і виробляються, головним чином, з плутонієм-238, але десь я бачив згадку, що існують і ті, де використовується рутеній-106.

Георгі Касчієв, експерт у галузі атомної енергетики (Болгарія):

— Причиною появи радіоактивної хмари над Європою та Росією на початку жовтня, не могла бути аварія ядерного реактора або аварія на підприємстві з переробки відпрацьованого ядерного палива, оскільки в цьому випадку в повітрі був би зареєстрований цілий «букет» радіоактивних ізотопів.

Інформація поки що суперечлива. Проте вважається, що аварія сталася близько 25 вересня, і на початку жовтня в Європі і в Росії в повітрі був зареєстрований підвищений рівень рутенію-106, але він був нижче гранично допустимого значення.

Він вважає, що існують три сценарії аварії. Можливо вона сталася в установці, де цей радіоактивний ізотоп виділяється і герметично запаковується в ампули, оскільки він застосовується в медицині для лікування ракових захворювань. Може бути, це центр, де проводиться таке лікування. А третя ймовірність — це згоряння в атмосфері супутника з певним обладнанням — цей ізотоп використовується для вироблення електроенергії. Він також нагадав, що французькі експерти провели аналіз вимірювань і руху повітряних мас і стверджують, що, ймовірно, ця аварія сталася на території Росії або Казахстану.

 Андре Маіссо, колишній президент Всесвітньої ради трудящих ядерної промисловості, доктор фізичних наук, доктор економіки та управління:

— Рутеній-106 випускає бета-частинки, енергія яких не перевищує 39 кеВ. Тому для його коректного виявлення необхідні датчики, які дуже чутливі до частинок з дуже низьким рівнем енергії.

Необхідно пам’ятати, що 1 Беккерель відповідає 1 розпаду одного атома в секунду. 1 міллібеккерель відповідає одному розпаду в 16 хвилин. Також слід зазначити, що середній людський організм містить близько 7 × +1027 атомів (що дає уявлення про сміхотворність нинішніх побоювань з цієї історії рутенію-106).

Крім того, у даний час національні (європейські) і міжнародні (МАГАТЕ) рекомендації не узгоджені. Крім того, сьогодні немає (наскільки мені відомо) універсальних правил і універсальних стандартів для всіх радіоактивних елементів.

Наприклад, межа для газоподібних радіоактивних викидів із заводу з переробки в Ля Аг складає 15 ГБк в рік (15 гіга-беккерелів) або 500 Бк в секунду. Завод Ля Аг випускає близько 3 Бк рутенію-106 в секунду. Смішно стверджувати, що нинішній рівень рутенію-106 в атмосфері буде небезпечний для здоров’я людини. Рівень концентрації рутенію-106 (який неправильно називають «забрудненням»), що був виміряний у Європі в останні місяці, не представляє ніякої небезпеки.

Цей викид рутенію-106, ймовірно, пов’язаний зі спалюванням радіоактивних джерел, що використовується для лікування раку очей.

Марія Герменчук, перший заступник начальника Центру радіаційного контролю і моніторингу природного середовища Державного комітету з гідрометеорології Республіки Білорусь, кандидат технічних наук, доцент за фахом «Екологія»:

— Система радіаційного моніторингу довкілля Белгідромета зафіксувала в атмосферному повітрі на території Республіки Білорусь вкрай незначний слід активності рутенію-106 в період з 3 по 4 жовтня.

Зафіксовані активності було виявлено тільки завдяки високоточному обладнанню. Для прикладу — за його допомогою свого часу ми змогли зафіксувати радіоактивне забруднення повітря, обумовлене аварією на Фукусімській АЕС, тобто наша система дуже добре реагує на подібні події.

Жодна служба систем радіаційного моніторингу — ані наша, ані російська, ані українська, — не може назвати точне місце, звідки рутеній міг потрапити в атмосферу. Це могло статися через позаштатну ситуацію на будь-якому з ядерних виробництв (як підказує досвід, швидше за все пов’язаних з виробництвом джерел, що ініціюють випромінювання) або там, де знаходять застосування радіоізотопи. Але навряд чи це були атомні станції: у такому разі, крім рутенію-106, були б виявлені і інші речовини, які є продуктами розпаду радіоактивного урану. Обов’язково були б присутні ізотопи йоду та цезію. Вони дуже легко виявляються, всі системи налаштовані саме на миттєве реагування на йод та цезій.

Довідково:

У «чистому» вигляді рутеній-106 використовують як медичний препарат для лікування онкологічних захворювань очей. Обсяг виробництва таких препаратів невеликий у порівнянні з іншими радіонуклідними джерелами, що використовуються в медицині і промисловості. Відпрацьоване ядерне паливо (ВЯП) для виробництва препаратів, що містять «чистий» рутеній-106, не використовується, оскільки він присутній в ВЯП у суміші з іншими ізотопами, такими як цезій-137, стронцій-90 та іншими.

Будет интересно почитать

Back to top button