КиївНовиниЯдерна енергетика

Фізики-ядерники збільшили термін зберігання оселедця та фаршу в чотири рази

Фізикам-ядерникам вдалося знайти вкрай незвичайний спосіб вирішення проблеми продуктів з коротким терміном зберігання. Вони помітили, що обробка м’яса, оселедця або іншої риби пучком електронів або гамма-випромінюванням значно подовжує «життя» цих продуктів.

Це відбувається з однієї причини іонізуюче випромінювання або самі елементарні частки знищують мікроби всередині та на поверхні пресервів, заважаючи їм руйнувати органіку в рибі та м’ясі. Чим вище інтенсивність пучка, тим більше буде гинути мікробів, і тим довше буде зберігатися рибний або м’ясний продукт.


«Що стосується безпеки то продукти радіолізу, що утворюються в процесі, принципово не відрізняються від продуктів термічної обробки консервів. Якщо ми не боїмося нагріву їжі, то чому ми повинні боятися радіаційного методу? Важливо і те, що енергія електронів в нашому прискорювачі менше 10 МеВ, що виключає виникнення в продукті будь-яких радіоактивних ізотопів», підкреслює Олександр Брязгін, керівник Радіаційного центру Інституту ядерної фізики РАН.

Фізики провели ряд експериментів за допомогою прискорювача електронів. Як довели випробування, після опромінення оселедця та іншої риби пучком електронів з енергією в 5 МеВ термін придатності продуктів збільшився в 4 рази з 10 діб до 45 діб. При цьому у риби та м’ясі не змінився смак, не з’явилися канцерогени та інші небажані молекули, що впливають на здоров’я людини.

Однак, збільшувати інтенсивність опромінення електронами нескінченно не можна клітини риби і м’яса зруйнуються, що призведе до появи неприємного смаку та іншим негативним наслідкам.

Як зазначає Володимир Кобялко, провідний співробітник ВНДІ радіології та агроекології в Обнінську, «цю методику можна застосовувати не тільки для обробки вже відкритої риби, але і для дезінфікування вже запакованих продуктів, в тому числі і фаршу та інших м’ясних продуктів». Дана технологія, як припускають вчені, знайде своє застосування не тільки в цивільній промисловості, але і при підготовці пайків для військовослужбовців, а також їжі для космонавтів.

Довідково:

Радіоактивні ізотопи широко застосовуються в різних галузях. Так, в сільському господарстві опромінення насіння рослин (бавовни, капусти, редиски та ін.) невеликими дозами гамма-променів від радіоактивних препаратів призводить до помітного підвищення врожайності. Ізотопи широко застосовують в медицині для лікування злоякісних пухлин і можуть застосовуватися для стабілізаторів ритмів серця. У приладовій техніці радіоізотопи служать для визначення щільності, однорідності, гігроскопічністі матеріалів. В археології їх застосовують для визначення віку стародавніх предметів.

Похожие записи

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Будет интересно почитать

Back to top button