Скачки тиску у багатоповерхівках відбуваються через старі насоси
Відсутність гарячої води у літній період призводить до того, що мешканці багатоповерхівок починають шукати вихід із ситуації.
Одним з них виявилася покупка бойлера. Про це розповідає інформаційно-аналітичний портал Місто-інфраструктура.
З одного боку, тепер гаряча вода в системі підігрівається цілодобово, а з іншого, електроенергія обходиться поки дешевше, ніж природний газ. Найімовірніше, власники супермаркетів отримали величезний виграш, оскільки на тлі розвалу старих систем гарячого комунального водопостачання, продажі побутових нагрівальних приладів різко пішли вгору.
Ця тенденція спостерігається особливо з настанням літа, коли під виглядом профілактики в будинках на 4-5 місяців припиняється подача гарячої води. Однак, багато власників бойлерів зіткнулися з однією дуже неприємною проблемою, яка безпосередньо стала пов’язаною з особливостями технічною експлуатацією водонагрівачів. У одних людей ночами, через отвір водяного клапана, несподівано починала бити вода, і заливала підлогу. У інших, під тиском взагалі виривало цей клапан і в перебігу декількох хвилин заливало сусідів. У практиці відомі й досить часті випадки, коли шланги з металевою спліткою на бойлерах, несподівано вибухали.
Спеціаліст в області комунальної теплоенергетики, кандидат технічних наук Віктор Пирков розповів, що як правило проблеми з експлуатацією водонагрівачів виникають у мешканців багатоповерхівок з настанням холодів.
Відбувається це через цілковите розбалансування водних комунікацій і експлуатацією морально застарілого обладнання. Для того, щоб уникнути у квартирі великих потопів і не затопити водою сусідів, мешканці змушені відключати бойлери від мережі й перекривати на ніч холодну воду, яка подається в водонагрівач. Близько опівночі, коли в основному люди перестають користуватися водою, тиск в системі піднімається в кілька разів.
«Щоб не було різких стрибків тиску, в системі повинні бути встановлені сучасні насоси з функцією частотного регулювання. У більшості висотних будинків воду на поверхи подають насоси, які давно відслужили свій термін експлуатації, багато з яких були встановлені ще в радянські часи. Хоча, вже за сучасними нормами керівники водоканалів та теплопостачальних організацій зобов’язані встановлювати мережеві насоси з частотним регулюванням. Саме вони дозволяють в умовах змінних гідравлічних режимів впевнено експлуатувати побутове обладнання», — уточнив Віктор Пирков.
Спеціаліст в області комунальної теплоенергетики також звернув увагу, що за допомогою частотних регуляторів водоканали та підприємства теплокомуненерго цілком можуть заощадити на перекачуванні теплоносія і води до 60% відсотків споживаної електроенергії.
«У всіх новобудовах за нормативами вже передбачена установка мережних насосів. Він працює за принципом: коли люди закривають крани, тиск в системі підвищується. В цей час частота обертання крильчатки насоса зменшується, і рівень тиску води у всій системі залишається постійним», — сказав він.
Тільки великі комунальні підприємства, які займаються поставками води населенню, можуть собі дозволити заміну старого й установку подібного сучасного технічного обладнання. У новобудовах «при вході» в кожну квартиру, забудовники за нормативами зобов’язані встановлювати регулятори тиску.
«Як би тиск не стрибав в системі водопостачання протягом доби, а буває, що верхні піки доходять до 8-10 атмосфер, на вході у квартиру зайвий тиск буде «відсікатися» і подаватися строго виставлений. Як правило, це близько 2,5 3,5 атмосфери. У мікрорайонах особливо схильні до стрибків тиску води в системі малоповерхові будівлі. Якщо поруч з 18-ти або 26-поверховим житловим будинком розташовані хрущовки або 9-поверхівки, то комунальники автоматично стануть підвищувати тиск, щоб «добити» до верхніх поверхів. У мешканців поруч розташованих будинків будуть спостерігатися скачки тиску води в системі, витримати які не завжди зможуть водонагрівачі, які мають, навіть найякісніші імпортні шланги», — уточнив експерт.
Віктор Пирков також зазначив, що у цьому випадку мешканцям можна рекомендувати лише одне, установку своїм коштом у власній квартирі побутового редуктора, хоча б для подачі холодної води. Коштують редуктори сьогодні недешево, зате якщо їх немає, можна легко вивести з ладу новий бойлер та ще й затопити сусідів.
Владислав Кордік