НовостиЧеркассы

Смілянські депутати дали «добро» на установку котлів в квартирах

Це рішення тягне за собою остаточний розвал систем централізованого опалення в Смілі

Депутати міської ради м Сміла на Черкащині дали офіційне добро городянам на відключення квартир від систем централізованого опалення та підключення індивідуальних котлів в багатоквартирних будинках. Про це сказано в рішенні постійно діючої Міжвідомчої комісії з питань відключення від мереж централізованого опалення Смілянського міськвиконкому.

На розгляд до комісії надійшло близько 150 заяв від жителів Сміли, у яких на руках вже є рішення місцевого суду, яке дає їм можливість офіційно відключатися від системи централізованого опалення. Йдеться, як про по-квартирне відключенні, так і цілими під’їздами і будинками.

Під час засідання комісії міськвиконкому чиновниками було озвучено думку, що всім підряд жителям Сміли дозволу на установку індивідуальних котлів видаватися не будуть. Якщо так поступати, то можна технічно розбалансувати всю міську систему подачі тепла в будинки.

Тоді без опалення, крім самих мешканців, можуть виявитися 33 комунальних дитячих установи, — школи, дитсадки і лікарні.

Тільки в двох з них встановлені міні-котельні, а й ті попередньої взимку комунальні служби не змогли запустити через відсутність лімітів на газ у КП «Смілатеплоенерго».

Для жителів Сміли, напередодні опалювального сезону сьогодні гранично ясно, що у місцевої влади відсутня чітка стратегія розвитку теплопостачання міста. На одному з крайніх нарад в міськраді чиновники озвучили плачевні цифри: щоб запустити цієї осені котли КП «Смілатеплоенерго», потрібно погасити близько 40 млн. грн. боргів перед НАК Нафтогазом, і зробити передоплату за майбутній газ, в розмірі 18 млн. грн.

Одним словом, на середину вересня 2018 року, за місяць до початку опалювального сезону, в Смілі складається становище, яке в шахах отримало назву, — цугцванг, де будь-який хід гравця веде до погіршення його позиції.

Та й самі депутати досі не можуть сформулювати чіткої відповіді, куди рухатися далі: розвивати в місті комунальне теплопостачання або переходити на індивідуальне. Проміжних варіантів з технічної точки зору бути не може, оскільки навіть при частковому переході на індивідуальне опалення, автоматично може розбалансувати, і вивести з ладу, всю міську тепломережу.

З проханням прокоментувати ситуацію, яка склалася з комунальним теплопостачанням в місті Сміла на Черкащині ми звернулись до авторитетного українського вченого, директора інституту промислової екології, кандидату технічних наук, Олександра Сігала.

В інтерв’ю для нашого порталу вчений-практик розповів, що депутати в місті Сміла Черкаської області на засіданні прийняли абсолютно незаконне рішення. Воно суперечить останніх заяв Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадія Зубка, де йдеться про заходи щодо збереження централізованого теплопостачання в містах України.

«За законами України вони були зобов’язані зробити схему теплопостачання, в якій вже не буде централізованої подачі тепла, проголосувати за це рішення на сесії, і лише після цього подати її на затвердження до Мінрегіонбуду. Там депутати повинні відстояти своє технічне рішення, що іншого шляху немає, і тільки тоді дається перехідний період на все це … Смілянські депутати кажуть, що дозволили встановлювати індивідуальні газові котли в квартирах багатоквартирних будинків, керуючись законом «Про місцеве самоврядування». Вони не розуміють, що самоврядування і анархія — це різні речі. Всі люди переходять на «індивідуалку»: ми пішли, а ви виживайте, як хочете. Я поки не маю всієї інформації, але в будь-якому випадку, точно розумію, що приймати самостійно таке рішення депутатам місцевого самоврядування точно не можна — це пряме порушення», — підкреслив Олександр Сігал.

Не впевнений вчений і в тому, що в міському бюджеті Сміли зможуть знайти 58 млн. Грн., Щоб розрахуватися з Нафтогазом, і до початку опалювального сезону запустити котельні централізованого теплопостачання. У будь-якому випадку, якщо в Міністерстві регіонального розвитку найближчим часом не дозволять цю ситуацію, нарив може лопнути, і ще на одне місто, в якому тепло в будинку подавалося по централізованих мереж, стане менше.

«Це небезпечно в першу чергу тим, що населення в Смілі може залишитися без теплопостачання взагалі. Після втрати системи централізованого теплопостачання, за людей не відповідає ніхто. Для міського голови, для депутатів — це дуже зручно, оскільки ніхто ні за що не відповідає. Спочатку держава, в рамках самоврядування, позбулася всіх проблем з теплопостачанням будинків, передавши всі свої повноваження в міста, а тепер міста в особі мерів і депутатів міськради зіпхнули все це на людей, і людина залишилася один на один зі своїми проблемами. Немає грошей — живи в холоді. У той же час, право на комфортне житло закріплено Конституцією України. Просте запитання, ми про що говоримо, що віддавши всі повноваження на місця, Конституцію можна не виконувати? Ми бачимо, що депутати ВР обіцяли виділити на заміну тепломереж в містах спочатку 7 млрд., Потім 2 млрд., На сьогоднішній день цих грошей немає», — уточнив експерт.

Директор інституту Промислової екології також звернув увагу, що без виділення в місцевих бюджетах окремим статті на витрати по оновленню інфраструктури комунальних тепломереж, ми будемо продовжувати втрачати діючі в містах системи централізованого опалення.

«Треба цим займатися, потрібна стаття в місцевих бюджетах. Розповіді про те, що в місцевих бюджетах накопичені мільйони, які вони не використовують, не відповідають дійсності — цих мільйонів немає. Місцеві бюджети — жебраки, перекладати мережі нема за що. Якщо 15, 10 років тому ми говорили, що можна потерпіти, наші діди будували на совість, то сьогодні ми остаточно «вбиваємо» і добиваємо мережі для гарячого водопостачання. Коли немає гарячої води, мережі стоять порожніми, їх ніхто по всій Україні, як годиться, чи не заповнив консервантом, і як наслідок за ці кілька років вони прийшли в непридатний технічний стан. Навіть, якщо люди потім побажають повернутися до гарячого водопостачання, зробити це буде вже неможливо», — зазначив кандидат технічних наук.

Владислав Кордік

Місто-інфраструктура

Будет интересно почитать

Back to top button