Новобудови підключають до опалення без урахування інтересів мешканців поруч розташованих будинків — Олександр Сігал
Продаючи житло в нових будинках столичні забудовники, з метою економії власних коштів і грошей покупців, нерідко йдуть на грубі порушення інженерних вимог і норм при підключенні до теплових комунікацій центрального опалення і водопостачання. Робиться це без врахування інтересів мешканців поруч розташованих будинків.
«Що відбувається? У вас була збалансована труба. З цієї труби відбирали теплову енергію 4 будинки. Там стояли звичайні елеваторні вузли. Таким чином всі 4 будинки були з нормальним опаленням. За деяку винагороду чиновнику, будівельникам дозволяють підключати п’ятий будинок, який тільки що був побудований. І, цей будинок — новобудова, починає забирати теплову енергію.
Як це відбувається. У новому будинку встановлено сучасний індивідуальний тепловий пункт (ІТП), який з центральної труби може не просто отримувати теплоносій під тиском, а й викачувати його з системи. Тепловий пункт в новому будинку, часто висотному, починає інтенсивно поглинати своїм насосом гарячу воду. Що відбувається далі? У тих, що стоять поблизу 4 будинках-хрущовках падає тиск води в системі, і в квартирах стає холодно», — розповів СтройОбзору директор інституту промислової екології Олександр Сігал.
Після розбалансування системи теплопостачання на своїй ділянці, мешканці починають звертатися зі скаргами до органів державної влади — з проханнями підвищити температуру теплоносія в квартирах. В якості вирішення проблеми мешканцям цих будинків пропонують брати так звані «теплі» кредити. «Теплий» кредит призначений для придбання і установки в старих будинках індивідуальних теплопунктів. Як правило, це дозволяє повернути жителям хрущовок назад тепло.
«З одного боку, забудовник заощадив гроші і отримав великий прибуток з продажу квартир, але згодом за ці чиїсь заощадження заплатили мешканці цих чотирьох старих будинків. Найчастіше, це бідні люди, які, щоб повернути своє тепло собі назад, змушені поставити індивідуальні теплопункти, за свої гроші. Це вигідно для тих, хто купив квартири в новому будинку, але на жаль, це відбувається за рахунок старих людей, пенсіонерів, які проживають поблизу в старих будинках», — уточнив Олександр Сігал.
Сьогодні можна привести десятки подібних прикладів, коли забудовники поступали подібним чином з мешканцями старих будинків, розташованих поблизу від новобудов, як в самій столиці, так і в її передмістях.
«Є вимоги і законодавчо все врегульовано, потрібно просто грамотно виконувати інженерні розрахунки і розуміти, хто повинен за це все заплатити. По будівельним нормам, за нормами теплопостачання, забудовник, якщо він підключається до труби центрального теплопостачання, повинен перераховувати гідравліку всієї ділянки, до якої він підключається, і за свої гроші встановити ІТП у старих будинках», — підсумував експерт.
Владислав Кордік