Забудовники мають потребу в новій моделі страхування ризиків
Це дозволить уникнути в майбутньому банкрутств будівельних організацій і виникнення десятків нових еліта-центрів
У нинішніх ринкових умовах для забудовників повинна бути розроблена принципово нова модель страхування ризиків, на випадок виникнення форс-мажорних обставин.
Це дозволить в майбутньому уникнути виникнення нових еліта-центрів, а також руйнівних банкрутств десятків і сотень будівельних організацій.
Мова йде про створення нової саморегульованої організації серед учасників будівельного ринку та акумуляції на її основі внутрішніх фондів гарантування вкладів, куди кожен забудовник буде вносити певну суму.
«Це може бути піввідсотка від прибутку або один відсоток, але це повинні бути кошти достатні для того, щоб покрити можливі ризики, які найчастіше виникають під час будівництва. Ми говоримо про технічні ризики, які можуть виникнути з об’єктом, а не тих випадках, коли забудовник вирішив зібрати гроші і втекти. Це може бути помилка в конструкції, коли завалився сходовий проліт, дев’ять поверхів падали плити, пошкодили все прольоти і поламали все між поверхами, треба перебудовувати. Або забетонований котлован потрібно переробляти. Йдеться про звичайні страхові ризики. Подув сильний вітер, розчин ще не висох, стінку завалило. Ось ці всі речі, вони покриваються страховкою», — розповів генеральний директор Асоціації «Страховий бізнес» В’ячеслав Черняховський.
Фахівці вважають, що страхові компанії можуть на себе взяти й частину фінансових ризиків, але кошти будуть виплачені лише в разі якихось серйозних і катастрофічних проблем, пов’язаних з тим, наприклад, що забудовник не може вчасно здати будинок. В даному випадку, з одного боку, терміни здачі об’єкта в експлуатацію будуть порушені, а з іншого, — інвестори вселитися не зможуть і їм потрібно буде десь жити.
«Люди наймають квартиру, і їм потрібно за це платити. Людині треба платити 5-6 тисяч в місяць ще півроку, поки термін здачі буде переноситися. Щоб інвестори не розбивали свої намети серед зими під недобудовою, ці моменти можливі. У разі, якщо забудовник вирішив втекти з грошима, для цього повинні бути задіяні відповідні поліцейські повноваження, тому що це кримінальні речі. Але, фонди гарантування виплат при забудовниках, не дадуть халтурно працювати директору будівельної організації Петі або Васі, тому що в разі заморожування будівництва або неякісної споруди їм доведеться зі створених резервів всі ці ризики компенсувати. Вони їм просто відмовлять: Петро, Василь, ми вас знаємо, вам би один будинок побудувати за щастя, тому що невідомо, чи зможете ви зі своїм підходом витягнути будівництво відразу п’яти будинків. Або внесіть у фонд гарантування виплат додаткові кошти понад цю суму, а ця сума може бути досить великою — 20 -30 — 50 млн грн. Підвищені внески, понад цю суму, також можуть бути використані страховими компаніями для покриття певних фінансових ризиків, наприклад, коли одночасно відбувається банкрутство кількох забудовників», — уточнив експерт.
Про те, що необхідно мати «парасольку» над головою у вигляді страховки на випадок форс-мажорних обставин сьогодні розуміють практично всі забудовники. Недавній випадок, коли річка вийшла з берегів, піднялися ґрунтові води і затопили підвали недобудованої висотки наочно свідчить про те, що подібну страховку мати необхідно. Висотка із затопленими підвалами просіла і прийшла в непридатність ще до здачі в експлуатацію. У разі, якби був фонд, то його організатори б проконтролювали, щоб фундаменти цих будинків заливалися з урахуванням всіх технічних стандартів з використанням нових технологій і сучасного методу «гідровибуху». Був би фонд, забудовникам виплатили б компенсацію, за допомогою якої можна було б організувати вирівнювання будівлі, усунення технічних проблем і подальшу здачу висотки в безпечну експлуатацію.
«Ну все ж може бути в житті, річка вийшла з берегів, підтопило пару забудов або дійсно там серйозним чином змінилася економічна ситуація і вони не можуть це робити. Їм виплатили 50 млн грн з фондів, фінансово підтримали, і будинок хоч і з затримкою, але все-таки буде зданий в експлуатацію. Забудовник отримані як фінансову підтримку кошти поступово поверне назад», — зазначив В’ячеслав Черняховський.
І, дійсно, такі механізми знайти можна. Для цього обов’язково повинна бути комплексна страховка, вона завжди йде від свого професійного співтовариства. Нормальна страхова компанія ніколи не буде лізти в ті речі, які не мають під собою математичної основи. Чи не ті, що страхують при будівництві об’єкта в обов’язковому порядку, або розташовані в Центрі сертифікації при якомусь народному депутаті. Йдеться про звичайні страхові компанії, які при настанні страхових ризиків здатні виплачувати солідні компенсації постраждалим.
Владислав Кордік