
Законопроект №7084 безпосередньо лобіює інтереси монополістів– Ліліт Хачатрян
Якщо говорити без жорсткої критики, дуже м'яко, то в ньому ми виявили безліч нестиковок та недоробок.
Законопроект №7084 «Захист прав інвесторів у довгобудах» не захищає прав інвесторів при купівлі житла, не дає для них жодних гарантій безпеки, а безпосередньо лобіює лише інтереси забудовників. Такого висновку під час проведення круглого столу, який проходив у Міністерстві регіонального розвитку та будівництва, дійшли члени громадської Ради, яка функціонує при Мінрегіонбуді. Фахівці після проведеного ретельного аналізу майбутнього Закону України дійшли висновку, що сам проект поки що «сирий», і в такому вигляді виносити його на розгляд до сесійної зали не доцільно.
«Те, що ми побачили цей опус, який назвали законопроектом до того, як його винесуть на розгляд до сесійної зали, дуже добре. У мене складається враження, що новий закон, на який всі так очікують у будівельній галузі, писали люди, які у вирішенні цього завдання навряд чи зацікавлені. Якщо говорити без жорсткої критики, дуже м’яко, то в ньому ми виявили безліч нестиковок та недоробок», — розповіла в інтерв’ю СтройОбзору свою думку голова Експертної групи проблемного будівництва громадської ради при Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Ліліт Хачатрян.
У законопроекті №7084 «Захист прав інвесторів у довгобудах» фахівцями громадських організацій при Міністерстві регіонального розвитку та будівництва виявлено безліч недоробок. У Мінрегіонбуді пропонують почати впроваджувати механізми страхування у вигляді створення гарантійних фондів,
«Знову ж таки, оцінка вкладів. Хто це робитиме, хто відповідатиме. Я юрист за освітою, але навіть мені незрозуміла та схема, за якою законодавці пропонують страховим компаніям працювати на будівельному ринку», – уточнила голова Експертної групи.
Я не побачила рятувального кола для дрібних інвесторів. Якщо люди вклали свої гроші у будівництво, вони стають інвесторами. За нашим законодавством інвестор, це людина, яка має частку за рівних умов, якщо це було підписано в договорі. Яке покарає забудовник, якщо він узяв гроші інвесторів і не виконав своїх обіцянок, або порушив терміни здачі об’єкта, я ніде в новому документі так і не помітила. Я не побачила страховки, де можна було б чітко прочитати: у разі чого, якщо людина вклала свої гроші, а забудовник порушив такі терміни, то потерпілому покладено таку компенсацію. Якщо чесно, у мене склалося враження, що цей законопроект був написаний для лобіювання чиїхось інтересів. Наскільки я розумію, це було чітко зроблено на користь страхових компаній. Для підготовки законопроекту було витрачено багато часу та сил, і в результаті ми знову не отримали відповіді на поставлене завдання», — наголосила Ліліт Хачатрян.
Вона також уточнила, що новий Закон у тому вигляді, як його виписано, після набрання чинності не вирішить найболючіших питань: припинення нелегального та незаконного будівництва в межах Києва, дотримання екологічної та соціальної безпеки у будівництві. Як виявилося, одне з найголовніших питань, — захист прав дрібних інвесторів, так і не було відображено у законопроекті.
«Чим далі ми намагаємося привернути увагу, тим більше отримуємо опір для вирішення цих завдань та питань. Скажу мої особисті враження від круглого столу. Зовні воно може виглядати красиво, що профільне міністерство нарешті звернуло увагу на цю проблему, з іншого боку, для мене той законопроект, який вони хочуть пролобіювати у ВР таким чином. Захист прав інвесторів у довгобудах означає, що ця проблема буде нескінченною, а закон має інвесторів, тобто покупців житла захищати. Фактично, норми закону мають оберігати людей від різних шахрайських схем у будівництві, які можуть мати місце», — зазначила Ліліт Хачатрян.
Голова експертної групи при Громадській раді Мінрегіонбуду також звернула увагу депутатів Верховної ради на той механізм, який міг би стати основою для відпрацювання на практиці та написання нового законодавства.
«Має бути якийсь проект, який реально зміг би “витягнути” кілька заморожених та безперспективних об’єктів, і на основі цього позитивного досвіду і потрібно створювати механізми нового будівельного законодавства, а також зміни до законодавчих норм, де можна було б усе це чітко регулювати. А поки що немає проекту, який був би реалізований і показував, що ми за допомогою нового закону могли б захистити ошуканих людей. Кількість забудовників, що постраждали від дій, перевалила вже за минулі 10 років за 70 тисяч осіб. Люди втомилися вже «варитися» в цьому котлі, і хочуть заселитися в нові квартири, за які були внесені 100% внески. Зрозуміло, що без допомоги держави та написання нових законів ситуація не зрушить ні на крок», — зазначила Ліліт Хачатрян.
Вона уточнила, що не в перші виносить це питання на обговорення в Мінрегіонбуді, але представники влади не бажають розуміти одного, що обдурені вкладники — це вже наслідок, а є і причина того, що відбувається. Є дрібні інвестори, які вносять свої гроші на покупку квартир, і є забудовники, для яких це крапля у морі у багатомільйонному проекті. Забудовники сподіваються на те, що ось ця «крапля в морі» врятує їхній бізнес. Насправді, їм потрібно вибудовувати свої відносини по-новому, за європейськими мірками саме з самою державою.
«Для мене незрозуміло і неясно, чому забудовники самі не кажуть, що держава їм не може забезпечити тих умов, які можуть бути сприятливими для умов ведення їхнього бізнесу. Тоді не було б і постраждалих. Не завжди буває так, що спочатку забудовник – це аферист, який дурить. Забудовник — це та людина, яка хоче розвивати свій бізнес, і на завершення бажає отримати прибуток. Він сподівається, що інвестори по крапельці йому допоможуть у цьому бізнесі витягнутися. А воно не витягується, тому що реально, якщо проаналізувати рівень продажів житла, ринку нерухомості немає, економіка стоїть на місці. Виходить із цієї ситуації і вимальовується така картина. Викликає здивування, що інвестори в особі населення піднімають усі болючі питання, а самі забудовники, як страуси ховають голову в пісок. Усі наболілі питання, відсутність реального державного регулювання на ринку будівництва житла дозволяють недбайливим чиновникам, як дійну корову, доїти будівельний бізнес, і заробляти на цьому тіньові мільйони. Потрібно лише створити нові правила гри на законодавчому рівні, які дозволять будувати прозоро, а не ходити з поклонами і грошима в конвертах по владних кабінетах», — зазначила глава Експертної групи.
Ліліт Хачатрян також підсумувала, що для неї особисто законопроект №7084 «Захист прав інвесторів у довгобудах» — це очевидно чийсь черговий піар-проект, який лобіює виключно інтереси монополістів, і він потребує серйозного доопрацювання.
Владислав Кордік