26 жовтня — опера «Кармен» (Ж. Бізе)
Головну партію Кармен виконує провідна солістка театру Анжеліна Швачка.
3-го березня 1873 року французька публіка вперше познайомилась з одним з найвидатніших музично-сценічних творів ХІХ століття – оперою Жоржа Бізе «Кармен», лібрето до якої написали Г. Мельяк та Л. Галеві за мотивами однойменної новели Проспера Меріме.
Опера була прийнята публікою неоднозначно. Французька критика і публіка були дещо шоковані «майданним» сюжетом опери, появою на сцені буденних подій, в яких брали участь низи суспільства. Ж.Бізе до глибини душі був вражений дивним прийомом опери. Він чітко усвідомлював, що створив шедевр і «Кармен» започатковує новий розділ в історії оперного мистецтва. Не доживши до визнання свого шедевру, композитор залишив цей світ 1875 року, коли йому було лише 37.
Одним з перших серед великих сучасників Ж. Бізе музику «Кармен» оцінив П.І.Чайковський. «Опера Бізе, — писав він, — шедевр, одна з тих небагатьох речей, котрим судилося найповніше зобразити музичні прагнення цілої епохи. Років через десять «Кармен» стане найпопулярнішою оперою у світ». І ці слова виявилися пророчими.
Головну партію Кармен виконує провідна солістка театру Анжеліна Швачка. У Анжеліни Швачки є свій персональний рекорд щодо цієї опери: партію Кармен вона виконала більше ніж 100 разів у близько 20 різних постановках багатьох країн світу.
В одному з інтерв’ю Анжеліна зізналась: «За 20 років, які я співаю Кармен, багато що змінилося. Моральні критерії в різних країнах світу, підхід до любовних зв’язків, поняття свободи. Багато що залежить і від життєвого досвіду артиста, хоча я ніколи безпосередньо себе не ототожнювала з Кармен.
Навіть з психологами радилася, як її краще зіграти. І прийшла до висновку, що Кармен бездарно загубила своє життя. Шукала любов, але не знайшла, надто швидко розчаровувалася в чоловіках. Мене навіть переконував один режисер, що вона жінка легкої поведінки, але тут вже я не згодна».
Практично кожен спектакль разюче відрізняється і режисерською концепцією, і подачею образу. Одного разу за кордоном Анжеліні запропонували зіграти Кармен-стриптизерку. Правда, стриптиз обмежився короткою спідницею та ліфчиком, але танцювати довелося багато. «…Але скрізь — від Копенгагена до Анкари, від Баку до Мінська, Варшави та Брюсселя відчувала, що в мою героїню вірять глядачі, а це щастя для артистки», — додала Анжеліна. Не випадково співачка визнана кращою виконавицею цієї партії.
За диригентським пультом цього разу – наш співвітчизник Андрій Юркевич, який здобув славу за кордоном. Його можна побачити за пультом видатних оперних театрів світу: Liceu в Барселоні, Королівський театр в Мадриді, Берлінська державна опера, Віденська державна опера, Цюріхський оперний театр, Опера Сан-Франциско і т.д.
Чотири сезони тому цей перелік доповнився ще одним важливим пунктом — посадою головного диригента Національної опери Польщі у Варшаві, чи не самого амбітного оперного театру Європи. На батьківщині спостерігати за філігранною роботою Юркевича над симфонічними чи оперними партитурами можна нечасто. Тому запрошення визнаного на Заході диригента в Київ цього сезону стане справжнім подарунком українським шанувальникам опери.
Головні партії виконують: Анжеліна Швачка (Кармен, циганка), Сергій Пащук (Хозе, сержант), Ольга Нагорна (Мікаела, наречена Хозе), В’ячеслав Базир (Ескамільо, тореадор), Андрій Гонюков (Цуніга, капітан), Юрій Горинь (Моралес, сержант), Олександр Бойко (Данкайро, контрабандист), Руслан Танський (Ремендадо, контрабандист), Тетяна Хараузова (Мерседес, циганка), Світлана Годлевська (Фраскіта, циганка).
У виставі бере участь хор хлопчиків муніципальної академічної чоловічої хорової капели ім. Л. Ревуцького. Хормейстер — Аїда Зайцева.
Постановний склад: диригент-постановник — Володимир Кожухар; режисер-постановник — Микола Кузнєцов; художник-постановник — Андрій Злобін; художник костюмів — Ганна Іпатьєва; хормейстер-постановник — Лев Венедиктов; балетмейстер-постановник — Віктор Яременко.