КиївНовиниЯдерна енергетика

Огляд коментарів експертів в контексті перевищення рівня радіоактивного рутенію-106

У «чистому» вигляді рутеній-106 використовують як медичний препарат для лікування онкологічних захворювань очей.

Олексій Ленський, депутат Верховної Ради України, заступник голови комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи:

— Нема диму без вогню. Обладнання застаріле, модернізація вимагає величезних вкладень і не виключено, що якийсь викид все ж відбувся.

Отут я б довіряв колегам з Франції та Німеччини. Але можу запевнити, що катастрофи, яка загрожує життю або здоров’ю людей, не відбулося. Такої ситуації наша влада не стала б приховувати. Щоденні моніторинги отримують безліч незалежних служб, аж до президента. Якби показники були загрозливими, то про них би знали в Службі безпеки України, службі зовнішньої розвідки. Наші моніторингові системи не зафіксували нічого страшного. У всякому разі, на жодному із засідань комітету загрози українцям від появи рутенію в атмосфері не обговорювалися. Ми бачимо, що ситуація нагнітається. Не виключено, що є спроби дестабілізувати ситуацію і паніка нагнітається навмисно. В такій ситуації не вистачає виступу з боку офіційних осіб. Варто було б виступити міністру екології, щоб заспокоїти людей.

Алла Шлапак, депутат Київської міської ради, член постійної комісії з питань бюджету та соціально-економічного розвитку:

— Подія сталася не учора та не сьогодні. І факт витоку рутенію підтвердили українські та російські лабораторії. Якщо б ця проблема дійсно мала небезпечний характер — органи влади були б не зацікавлені приховувати це і, відповідно, вони б надали затверджені алгоритми для населення. Профілактики на сьогоднішній день ніякої не потрібно. Питання в тому, що в засобах масової інформації дуже часто нагнітається ситуація та панічні настрої і з рутенієм в тому числі. Я б закликала всіх до спокою. Всі профільні служби Київської міськадміністрації і профільних міністерств діють в рамках тих алгоритмів, які враховані. Для України викиди радіації не перші і ми ті, на кому ці алгоритми насправді відпрацьовувалися. Ще раз закликаю зберігати спокій та не нагнітати стан. Людям і так не просто справлятися з тим обсягом негативної інформації, який існує в інформаційному просторі. Бережіть своє здоров’я.

Тетяна Лошак, відповідальний за радіологічну безпеку, інженер-радіолог ізраїльської клініки «LISOD»:

— Загроза здоров’ю залежить від концентрації цієї речовини в атмосфері. Зараз ми не можемо говорити про те, що населенню щось загрожує, виходячи з оприлюднених показників. В Україні нічого загрозливого не сталося. Період напіврозпаду цього радіонукліда більше року, йдеться про бета-розпад, для вимірювання якого необхідне спеціальне обладнання. В Україні таке обладнання є і зафіксувати концентрації можна. Питання загроз для здоров’я полягає тільки в кількісті рутенію, який прийшов в Україну.

Довідково:

У «чистому» вигляді рутеній-106 використовують як медичний препарат для лікування онкологічних захворювань очей. Обсяг виробництва таких препаратів невеликий у порівнянні з іншими радіонуклідними джерелами, що використовуються в медицині і промисловості. Відпрацьоване ядерне паливо (ВЯП) для виробництва препаратів, що містять «чистий» рутеній-106, не використовується, оскільки він присутній в ВЯП у суміші з іншими ізотопами, такими як цезій-137, стронцій-90 та іншими.

Будет интересно почитать

Back to top button